Ocena brak

Hemigraf zmienny

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Tę efektowną, rozłożystą roślinę najlepiej hodować pomiędzy innymi okazami o zielonych i kolorowych liściach, rosnącymi w wiszących koszach, gdzie jej kontrastowe ulistnienie będzie się okazale prezentować. Hemigraf nie jest rośliną łatwą w pielęgnacji. Wymaga wielu zabiegów i starań. Jest wiecznotrwały i wiecznozielony. Wzaz z wiekiem łodygi drewnieją i gorzej wyglądają. Co roku rozmnażamy go z sadzonek wierzchołkowych (w temperaturze podłoża 25°C), by zapewnić mu maksymalnie atrakcyjne ullstnienie. Owalne liście mają ładną fakturę i wyglądają jak pozszywane z kawałków. Ich kolor zależy od ilości światła; wierzch liścia jest srebrzystoszary, a spód - mocno purpurowy. Białe kwiaty są mało okazałe. Odmiana H.a.'Exotica' ma mniejsze kwiaty i bardziej krzaczasty pokrój.

Hemigraphis alternata jest rośliną tropikalną i z tego powodu najlepiej rośnie w wyższych temperaturach. Minimalna wynosi aż 15°C.

Roślina potrzebuje dużo jasnego, ale nie bezpośredniego światła. Nie powinna stać w bardzo nasłonecznionym miejscu. W słabszym oświetleniu liście stają się bardziej srebrzyste. Większa ilość światła słonecznego wzmaga natężenie purpurowego koloru.

Nawadniamy roślinę regularnie, ale umiarkowanie, letnią wodą. Powierzchnia kompostu powinna przeschnąć przed kolejnym podlewaniem. Nadmiar wody musi być usuwany z doniczki. W zimie ograniczamy podlewanie

Ta tropikalna roślina lubi wysoki poziom wilgotności powietrza. Liście powinny być reguralnie spryskiwane letnią, odwapnioną wodą, gdyż wapno może powodować nalot na powierzchni liści. Małe okazy nadają się do hodowli w butelkowym ogrodzie lub terrarium.

Od wiosny i na początku okresu wzrostu (kiedy zaczynają pojawiać się nowe liście) rośllnę nawozimy raz na dwa tygodnie, odżywką dla roślin doniczkowych, aż do końca lata.

Przesadzamy co roku na wiosnę, do łatwo przepuszczalnej ziemi kompostowej na bazie torfu lub gliny. Roślina lepiej czuje się w płytkich misach niż w zwykłych doniczkach. Podstawą sukcesu jest dobry drenaż.

Roślinę przycinamy, gdy przerzedzają się łodygi. Ponieważ potrzebuje ona bardzo wysokiego poziomu wilgotności, można ustawić doniczkę na innej, ustawionej do góry dnem na podstawce z wodą. Korzenie nie powinny stykać się z wodą.

GDY ZAUWAŻYSZ

Płowienie liści bywa powodowane brakiem dostatecznej ilości światła. Wystawienie rośliny na kilka godzin w jasne, ale nie bezpośrednio naświetlone miejsce, spowoduje wzmocnienie purpurowego koloru. 

Mszyce atakują soczyste nowe liście i końcówki młodych pędów rośliny. Niszczymy je insektycydem.

Podobne prace

Do góry