Ocena brak

Heliotrop peruwiański

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Heliotrop peruwiański, czasem sprzedawany jako H.peruvianum, jest jednym z najbardziej słodko, waniliowo pachnących gatunków, które kwitną latem i wczesną jesienią. Warto uprawiać go w skrzynkach okiennych, by jego zapach mógł wpływać do wnętrza domu. Rośliny z pąkami kwiatowymi można kupić przez cały rok. Jednakże ta owłosiona bylina jest traktowana jako jednoroczna, dlatego rzadko osiąga swe maksymalne rozmiary, czyli około 1,2 m, najczęściej dorastając do około 45 cm. Ciemnozielone liście mają głębokie unerwienie i wyglądają niemal jak pozszywane z kawałków. W zestawieniu z niezwykłym, głębokim, niebieskofioletowym kolorem kwiatów sprawiają bardzo efektowne wrażenie. Barwy kwiatów różnią się między sobą. Spotykane są kolory: purpurowy, fioletowy, a nawet biały. Polecamy odmiany o zwartym pokroju. 

'Aureum' - listli w kolorze złota; 

'Marine' - wys. do 45 cm, duże kwiaty; 

'Dwarf Marine' - odmiana karłowa, wys. do 35 cm, idealna do pojemników i skrzynek balkonowych.

Uprawiamy w minimalnej temperaturze 7°C, choć bardziej odpowiednie dla okazów w ogrodzie jest około 15°C. Nasiona do wykiełkowania potrzebują 21°C.

W lecie chronimy przed bezpośrednim, gorącym słońcem. W pozostałych miesiącach może stać w słońcu.

W okresie intensywnego wzrostu podlewamy obficie, a w pozostałym czasie umiarkowanie. Do końca lata rośliny w doniczkach potrzebują dużo wody.

Heliotrop nie potrzebuje dodatkowej wilgotności. Ciasno rosnące łodygi i liście roślin, które kwitną zimą powinny być w czasie chłodów tak suche, jak to możliwe.

Po sześciu tygodniach od wysndzenia nawozimy raz na dwa tygodnie standardową odżywką.

Stosjemy łatwo przepuszczalny kompost na bazie torfu. Od stycznia pobieramysadzonki z roślin matecznych, które przezimowały w cipłym miejscu, lub hodujemy roślinę co roku z nasion.

Młode okazy przycinamy, by się rozkrzewiały. Wiosną obcinamy stare lub zbyt wydłużone pędy do około 10 cm. Roślina trująca!

GDY ZAUWAŻYSZ

Mączliki chowają się w pofałdowaniach na spodzie liści i pojawiają się jako biała chmura, gdy poruszymy roślinę. Po dokładnym sprawdzeniu, okazuje się, że na liściach znajdują się muszki, jajka i larwy szkodnika. Zwalczanie jest dość trudne i należy kilkakrotnie podawać wybrany insektycyd. Zaatakowane rośliny staramy się leczyć jak najszybciej. 

Mszyce mogą żerować na dolnej stronie liści. Jako że w skład ich kolonii wchodzą osobniki dorosłe, larwy oraz jaja, trudno się ich pozbyć. Stosujemy insektycydy natychmiast po zauwazeniu szkodnika.

Podobne prace

Do góry