Ocena brak

Helikoptery i wiatrakowce

Autor /Pilot0 Dodano /31.01.2012

Około 1500 r. Leonardo da Vinci sporządził plan helikoptera, któ­rego wirnik poruszany był ręcznie, przy pomocy korbki. Później pow­stało wiele latających modeli śmig­łowców napędzanych silnikiem. Jednak pierwszy helikopter o prak­tycznym zastosowaniu pojawił się dopiero w późnych latach 1930.
Zwykły samolot, żeby utrzymać się w po­wietrzu, musi przemieszczać się do przodu. Ruch skrzydeł przecinających powietrze wytwarza siłę nośną, przeciwdzia­łającą ściągającej w dół sile grawitacji. Helikop­ter może pozostać w górze bez poruszania się w przód, ponieważ jego wirnik wytwarza siłę nośną obracając się wokół własnej osi. W przy­padku zwykłego samolotu nośność jest wynikiem strumienia powietrznego przepływającego przez powierzchnię skrzydeł.
Wirnik helikoptera składa się z napędzanych silnikiem wąskich skrzydeł, zwanych łopatami. W przypadku wiatrakowca siłą napędową wirnika nie jest silnik, lecz śmigło, które powoduje ruch maszyny do przodu. Wytworzony w ten sposób strumień powietrzny sprawia, że wirnik obraca się niczym wiatrak. W ten sposób, podob­nie jak w przypadku helikoptera, powstaje nie­zbędna siła nośna.

Podobne prace

Do góry