Ocena brak

Heinrich Finek i Henricus Isaac

Autor /KonstancjuszII Dodano /08.04.2013

Z mistrzów niemieckich tego okresu na szczególna uwage zasługuja Finek i Isaac, autorzymszy, motetów i piesni. Heinrich Finek (1445-1527) podobno studiował w Krakowie. Pewne jest, e działał w kapeli królewskiej w Krakowie i na Wegrzech, wSalzburgu i Wiedniu.

W r.1536 ukazały sie w Norymberdze jego (przewanie czterogłosowe) piesni. Zachowały sie 4msze, Magnificat, Introitus i hymny. Heinrich Isaac (ur. przed 1450, zm. 1517 we Florencji)lub te poprawniej: Henricus Isaac, działajacy w rónych miastach Austrii, Szwajcarii iWłoch, był jednym z najbardziej wszechstronnych muzyków swojej epoki. Pisał niderlandzkiechansons, włoskie frottole i piesni niemieckie.

Jego zasługa jest przeniesienie melodii do głosunajwyszego, dzieki czemu melodyka nabrała spiewnosci okreslanej pózniej jako spiewnoscwłoska. Pisał msze i motety, m. in. monumentalnie zakrojony cykl 58 oficjów mszalnychProprium missae na cały rok (tzw; Choralis Constantinus, ukonczony przez jego ucznia L.Senfla), liczne piesni swieckie i koscielne, jak równie francuskie i łacinskie.

Podobne prace

Do góry