Ocena brak

Hegemonia

Autor /Encyklopedia Zarządzania Dodano /19.07.2011

Definicja

Jest to termin pochodzący z języka greckiego od słowa hegemon, co oznaczało przywódcę, przewodnika. Współcześnie termin ten jest używany, gdy jakiś podmiot posiada dominującą przewagę nad innymi . Podmiot ten nazywany jest wtedy hegemonem.


Charakterystyka

Określenia tego głównie używamy w odniesieniu do państwa narodowego, posiadającego największe wpływy na płaszczyźnie ekonomicznej, politycznej, militarnej, kulturowej i zdolnego do kontrolowania zachowań innych państw.

Hegemonia z jednej strony odnosi się do stanu systemu globalnego (jedno państwo narzucające, swój, określony porządek) a z drugiej mówi nam o tym jaki jest stan struktury systemu międzynarodowego.


Podstawą hegemonii danego państwa (wg. I.Wallersteina) jest dominacja na polu ekonomicznym (przemysł, handel i finanse). Posiadając przewagę w tej sferze hegemon zapewnia sobie stosunkowo mocną i niepodważalną pozycję, stawiając inne państwa sprzymierzone w roli państw klienckich.


Należy jednak pamiętać, że obok filaru ekonomicznego, bardzo ważną kwestię dla hegemonii odgrywają sprawy militarne. Hegemon zdobywa swoją pozycję głównie za pomocą siły, a sprawna ekonomia pozwala mu ją utrzymać.


Przykłady

  • Przykładem hegemonii może być zdobyta przez Spartę w wyniku wojny peloponeskiej 30-letnia hegemonia w Grecji.
  • Współczesnym przykładem hegemona są Stany Zjednoczone. Pomimo malejących wpływów, wciąż bardzo dobrze widać ich wiodącą pozycję, na wyżej wymienionych płaszczyznach, a w szczególności na płaszczyźnie ekonomicznej.

Inne płaszczyzny

Oczywiście termin ten nie jest zarezerwowany tylko dla stosunków międzynarodowych (chociaż już nie w tak dosłownym znaczeniu). Hegemonia może występować na wielu płaszczyznach w tym min. w socjologii, myśli filozoficznej, ekonomii w skali mikro (przedsiębiorstw).


W ekonomi w skali mikro możemy używać tego sformułowania jako synonim monopolu, tylko że o mocniejszym wydźwięku . Dane przedsiębiorstwo, może posiadać pozycję hegemona na danym rynku (w rożnych skalach) np:


-Firma Microsoft posiada pozycję hegemona na światowym rynku systemów operacyjnych dla komputerów klasy PC.


-Nokia jest hegemonem w sferze produkcji telefonów komórkowych.


Autor: Jędrzej Jarecki
Źródło: Encyklopedia Zarządzania
Treść udostępniana na licencji GNU licencja wolnej dokumentacji 1.3 lub nowsza.

Podobne prace

Do góry