Ocena brak

Hebe wierzbolistna

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Ojczyzną hebe są południowe obszary Chile oraz wyspy Nowej Zelandii. Latem roślina ta wypuszcza długie kiście pachnących, białych lub bladoliliowych kwiatów. Ten atrakcyjny, wiecznie zielony krzew nadaje się do uprawy praktycznie w każdym regionie. Jego twarde liście wytrzymują nawet słone nadmorskie bryzy. Na obszarach narażonych na silne, porwiste wiatry trzeba sadzić hebe w miejscach osłoniętych. Główne pędy tego krzewu rosną pionowo, a cała roślina zwraca na siebie uwagę długimi, jasnozielonymi liśćmi. Jeśli hebe ucierpi na skutek mrozu, jest duża szansa, że w następnym roku znów zacznie ładnie rosnąć. Roślinę, która wygląda na obumarłą, należy pozostawić do późnej wiosny. Jeśli wówczas nie zdoła się odrodzić, można ją usunąć.

Hebe sadzimy na przełomie IX i X lub IV i V.

Krzew ten lubi stanowiska nasłonecznione. Dobrze czuje się również w lekkim cieniu.

Roślina preferuje dobrze zdrenowaną, zatrzymującą wilgoć glebę. Dorosłe, ukorzenione krzewy są odporne na suszę.

Hebe dobrze rośnie na wszystkich typach przepuszczalnej gleby (nawet na kredowej). Przed posadzeniem warto dodać do podłoża dużo materii organicznej. W chłodniejszych regionach hebe najlepiej sadzić na glebie ubogiej - lepiej zniesie mróz.

Roślinę trzeba zabezpieczyć przed silnym wiatrem, zwłaszcz jeśeli rośnie na obszarach narażonych na duże mrozy. W regionach cieplejszych krzew ten z powodzeniem można wykorzystać do tworzenia efektownych żywopłotów.

Hebe wymaga regularnego przycinania. Obumarłe, usychające lub dotknięte chorobą gałązki należy ścinać w kwietniu. Hebe salicifolia w odróżnieniu od innych gatunków nie lubi jednak radykalnego przycinania. Tniemy więc tę roślinę z umiarem.

Krzew łatwo rozmnażać. Jesienią zachowujemy kilka sadzonek, gdyby roślina macierzysta nie przetrwała mrozów. Rozsadzamy z sadzonek zielonych i półzdrewniałych.

Odmiany:

'Variegata' - liście mają kremowobiałe obrzeża. Roślinę należy chronić przed palącym słońcem.

Hebe nie jest narażona na atak wielu szkodników i chorób. Krzewom może jedynie zaszkodzić mróz. Pękają wówczas pnie, a kora zaczyna się łuszczyć.

Podobne prace

Do góry