Ocena brak

Hebe "Hobby"

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Hebe 'Hobby' została wyhodowana przez duńskich hodowców. Jest to ładny, zawsze zielony krzew odpowiedni do chłodnego pomieszczenia. W lecie można ją wystawić razem z doniczką do ogrodu. Przetrwa na dworze łagodniejszą zimę. Zapewniamy jej ochronę w czasie złej pogody i pod koniec lata pobieramy sadzonki półzdrewniałe. Ten rodzaj pochodzi z Nowej Zelandii i mieszańce w większości nie są tak odporne na mróz, jak gatunek. Hebe różnią się pod względem odporności, niektóre nawet wytrzymują mróz, lecz giną, gdy panują one przez dłuższy czas. Ładnie kwitną młode rośliny, więc najbardziej dekoracyjny efekt osiągniemy, każdego roku używając nowych okazów. Starsze, nie uszkodzone przez mróz, mogą osiągać do 60-90 cm wysokości i nadają się do uprawy w donicach na zewnątrz domu. Kwitnąca latem hebe 'Hobby' ma atrakcyjne, lśniące liście i kłosy ciemnoróżowych kwiatów. Można ją hodować w domu, w skrzynkach okiennych lub w donicach na osłoniętym tarasie.

Hebe 'Hobby' nie znosi ekstremalnych temperatur. Dopuszczalne jest 0°C, jak również temperatury powyżej 20°C, ale tylko wówczas, jeśli nie towarzyszy im pełne słońce i brak wody.

W letnie upały hebe nie powinna stać w bezpośrednim słońcu. Przez pozostałą część roku takie stanowisko jest zalecane.

Hebe 'Hobby' wymaga wody nie zawierającej wapnia. Podłoże musi być zawsze wilgotne, lecz nie przesiąknięte wodą. W chłodne dni ziemię lekko zwilżamy.

Hebe pochodzi z umiarkowanego klimatu Nowej Zelandii i nie wymaga zwiększonej wilgotności.

W lecie nawozimy, co dwa tygodnie standaryzowanym nawozem.

Roślinę jak i sadzonki uprawiamy w łatwo przepuszczalnej ziemi na bazie gliny. Starsze okazy należy przesadzać co wiosnę.

Pod koniec lata pobieramy sadzonki półzdrewniałe. Pęd przycinamy poniżej węzła, usuwamy kwiaty i dolne liście do połowy długości sadzonki. Umieszczamy w mieszance 1:1 torfu i piasku. Podlewamy i zakrywamy workiem foliowym, podtrzymywanym na drucie. Stawiamy w chłodzie, z dala od wpływu słońca. Przesadzamy wiosną.

GDY ZAUWAŻYSZ

Uszkodzenia Roślina ta jest wprawdzie odporna na szkodniki, ale wrażliwa na uszkodzenia mechaniczne. Ustawiamy ją w ogrodzie z dala od często używanych ścieżek. Uszczykujemy boczne łodygi, by pobudzić krzewienie i tworzenie pędów kwiatowych.

Podobne prace

Do góry