Ocena brak

Haworsja wąskolistna

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten mały, bardzo ładny, rozetowy sukulent jest często mylony z haworsją wstęgowatą (H.fasciata) - gatunkiem podobnym, choć większym. Rozety tej haworsji osiągają 5-8 cm średnicy, ale łatwo wyrastają na nich pędy boczne, tworząc większe kępy. Normalnie roślina jest ciemnozielona i ma białe kropki, które jednak zmieniają kolor na czerwony lub czekoladowy, jeśli jest uprawiana przez dłuższy czas w pełnym słońcu. W naturalnym, suchym środowisku, haworsja często rośnie ukryta pod innymi gatunkami, np. wysuszonymi trawami, które dają jej cień. Roślina ta, z racji dość wolnego tempa wzrostu, nadaje się do kompozycji z innymi kaktusami. Dobrze się rozwija i jest łatwa w pielęgnacji. Rozmnażamy ją przez podział. Małe, białe kwiatki, które pojawiają się od wiosny do jesieni, wyrastają na długich, cienkich łodygach.

Ten gatunek haworsji dobrze toleruje w zimie niskie temperatury (do 5°C), jeśli zapewnimy mu suche warunki. Jak większość roślin lubi dobrą wentylację, ale bez przeciągów.

Potrzebuje jasnego miejsca i najlepiej czuje się na parapecie okiennym. Jeśli w lecie będzie trzymana w pełnym słońcu, staje się czerwonawa i przechodzi w okres spoczynku. Aby zachować jej soczystą zieleń, trzeba w upały zapewnić nieco cienia.

Wiosną i latem podlewamy obficie. Przed kolejnym nawadnianiem powierzchnia kompostu powinna przeschnąć. Jesienią i zimą ograniczamy ilość wody, dostarczając jej tylko tyle, by zapobiec więdnięciu rośliny. W niskich temperaturach szybko gnije z nadmiaru wilgoci.

Ponieważ pochodzi z suchych terenów, dobrze znosi brak wilgotności powietrza.

Wiosną i latom dożywiamy haworsję co dwa tygodnie, stosując nawóz do kaktusów lub przeznaczony do pomidorów w 50% stężeniu.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże z dodatkiem żwirku do 1:3 objętości. Przesadzamy co najmniej raz na dwa lata.

Haworsja szybko wypuszcza boczne pędy, dobrze znosi skutki zaniedbania, a przy odrobinie starań bez problemu powraca do dawnej formy. Dzieci z pewnością zainteresuje jej sposób rozmnażania przez podział. Kiedy roślina rozrośnie się w sporą kępę, wyjmujemy ją z doniczki i otrząsamy z ziemi. Ma ona jednoroczny system korzeniowy, dlatego trzeba usunąć stare, suche korzenie. Obracamy ją łodygami w dół i delikatnie oddzielamy boczne pędy, wraz z ich korzeniami. Sadzimy ją osobno. Szybko się przyjmują.

GDY ZAUWAŻYSZ

Szkodniki i choroby Ta wytrzymała roślina nie jest zbyt podatna na choroby i szkodniki, choć może się na niej pojawić wełnowiec, którego pozbywamy się za pomocą wacika nasączonego denaturatem. 

Zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie rośliny, zwłaszcza w czasie gorącego lata, kiedy przechodzi okres spoczynku.

Podobne prace

Do góry