Ocena brak

Hatiora

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Południowoamerykańska Hatiora salicornides jest epifatycznym kaktusem leśnym, który ma mnóstwo małych, maczugowatych, wąskich gałazek i wygląda bardziej jak sukulent niż kaktus. Poszczególne segmenty rośliny przypominają nieco malutkie butelki. W handlu hatiorya sprzedawana jest także pod nazwą Rhipsalis salicornides. Gałęzie młodych okazów są wzniesione; w miarę wzrostu malowniczo zwisają. Pod koniec zimy na końcach łodyg pojawiają się żółto-pomarańczowe kwiaty o długości około 1 cm. Najczęściej kwitną okazy hodowane w domu. Hatiorya jest idealna do uprawy w wiszących koszach, gdzie jej zwisające gałęzie prezentują się najkorzystniej.

W czasie zimy Hatiora salicornides woli niższe temperatury, mieszczące się w przedziale od 10 do 18°C, które zagwarantują tej roślinie okres spoczynku. Natomiast w okresie wzrostu, który najczęściej przypada w czasie od maja do września, najlepsza będzie dla niej temperatura od 16 do 29°C.

Choć pochodzi z lasów, lubi miejsca jasno oświetlone, ale nie bezpośrednim światłem słonecznym.

W okresie zimowego spoczynku roślinę należy obficie podlewać i odczekać, dopóki powierzchnia kompostu całkowicie nie wyschnie. W temperaturach powyżej 16°C musimy ją częściej podlewać. Naturalne środowisko tej rośliny ma stały poziom wilgoci. Dlatego będzie dobrze rosła w wyższych temperaturach. Do podlewania używamy odwapnionej wody.

Poziom wilgotności powietrza nie ma dla tej rośliny większego znaczenia. Warto czasem ją spryskać wodą zamiast podlewać.

Hatiorya powinna być nawożona w czasie lata raz na 6 tygodni zwykłą odżywką. Przed nawożeniem roślinę trzeba dokładnie podlać.

Przerośnięte rośliny przesadżamy do łatwo przepuszczalnej ziemi. Hatiorya lubi materię organiczną, dlatego warto zmieszać kompost ze spleśniłymi liśćmi.

Najlepsze liście do takiej mieszanki pochodzą z roślin lubiących kwaśne podłoże, np. rododendrona.

Do góry