Ocena brak

HATHOR

Autor /Egon00000001 Dodano /20.03.2012

Mit. egip. czczona w całym Egipcie bogini nieba i uosobienie Wielkiej Macierzy; wyobrażana w postaci krowy lub kobiety z głową krowy a. tylko z uszami bądź rogami krowy i tarczą słoneczną między nimi; niekiedy uważana za stworzycielkę świata.

We wczesnych mitach była córką boga Ra i krowiej bogini nieba Nut, ale także żoną Ra, żoną Horusa z Edfu (zob.), matką lub niańką Horusa; dlatego miała karmić faraonów własną piersią, jako „żywych Horusów". Również żony faraonów występowały jako wcielenie Hathor i bywały jej kapłankami.

Później była też boginią miłości (identyfikowana z Afrodytą), radości i pijaństwa, patronką muzyki, zabawy i tańca, boską akuszerką i opiekunką kobiet, strażniczką cmentarzy i zmarłych, przedstawianą jako bogini Zachodu, z rękami wyciągniętymi do umierającego słońca.

Jako bogini Drzewa Życia, Hathor wyrażała się w kształcie siedmiu młodych kobiet, karmiących dusze nowo narodzonych i nowo odrodzonych (tj. zmarłych). Za panowania Ptolemeuszów identyfikowano je z Plejadami; zob. Dendera.

Podobne prace

Do góry