Ocena brak

HADRIAN

Autor /Augustyn Dodano /20.03.2012

Publius Aelius Hadrianus, 76-138, ur. w Hiszpanii, wychowany przez cesarza Trajana, który go na łożu śmierci usynowił i naznaczył swym następcą (117). Hadrian, jako cesarz, zaniechał polityki podbojów (uprawianej przez Trajana), umacniał granice systemem fortyfikacji (limes), zreformował ustawodawstwo, administrację, wojsko, odbył 12-letnią podróż inspekcyjną po wszystkich prowincjach cesarstwa, rządził metodami pokojowymi.

Wyjątkiem było sprowokowanie (przez budowę ołtarza Jowisza Kapitolińskiego na miejscu świątyni jerozolimskiej) powstania żydowskiego w Judei pod wodzą Bar Kochby w 132; tłumione przez 3 lata, zakończone spustoszeniem kraju i milionem ofiar. Był entuzjastą kultury greckiej, szczodrze popierał poezję, muzykę i naukę i przyciągał gr. filozofów i retorów na swój dwór. Sam pisał mierne wiersze, ale ostatni, przedśmiertny, jest słynny do dziś (zob. Animula vagula).

Rozwinął wielkie budownictwo, zwł. w Atenach, które ukochał, w Rzymie, w Azji Mniejszej i Syrii; najbardziej znane budowle: Panteon rzymski, świątynia Wenus i Romy, jego własny grobowiec, willa w Tivoli, Olympieion w Atenach. Edykt wieczysty, łac. edictum perpetuum, przepisy prawa cywilnego skodyfikowane na polecenie Hadriana.

Mauzoleum Hadriana olbrzymi, monumentalny grobowiec Hadriana wzniesiony przez niego na Zatybrzu w Rzymie, ukończony przez Antonina Piusa.

W V w. otoczony murem i zmieniony w cytadelę. W śrdw. i czasach Odrodzenia był miejscem schronienia papieży. W 1752 budowlę zwieńczono brązowym posągiem Michała Archanioła, na pamiątkę anioła, który miał się ukazać w czasie zarazy papieżowi Grzegorzowi Wielkiemu na szczycie mauzoleum, nazwanego odtąd Zamkiem św. Anioła; wł. Castel Sant'Angelo.

Wały Hadriana mur zbud. na polecenie Hadriana przeciw Szkotom w 122-28 w Brytanii, między Solway i ujściem Tyne, z 17 zamkami i 80 bramami.

Willa Hadriana w Tibur (dziś Tivoli we Włoszech), letnia rezydencja Hadriana z licznymi budynkami w różnych stylach wśród parków i ogrodów.

Podobne prace

Do góry