Ocena brak

Gymnokalicja Sagliona

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Większość gymnokalicji to nisko rosnące, zwarte rośliny, często o metalicznie zabarwionych łodygach. Gatunek tu prezentowany należy do wyjątków, ponieważ ma duże, oliwkowozielone łodygi z ciemnoczerwonymi, zagiętymi cierniami. Roślina kwitnie, gdy jej średnica przekroczy 10 cm. Pąki kwiatowe wyglądają bardzo efektownie i również są zabarwione metalicznie; brak tu włosków, albo cierni, które by je maskowaty. Duże, różowe kwiaty otwierają się w lecie. Jeśli zostaną zapylone pyłkiem innej rośliny, wytwarzają się z nich atrakcyjne strąki nasienne o średnicy około 2 cm, które nabierają barwy czerwonej, gdy dojrzeją.

Ten kaktus jest łatwy w uprawie i toleruje niskie temperatury (10°C), jeśli ma dość suche podłoże. Jak większość roślin, lubi dobre wietrzenie, bez przeciągów.

Ta południowoamerykańska roślina w swym naturalnym otoczeniu nie otrzymuje cienia od innych roślin. Rośnie równie dobrze w pełnym słońcu, jak i w częściowym cieniu. Odpowiednie dla niej jest południowe okno.

W lecie obficie podlewamy Gymnocalycium saglionis 'Red Top', po czym czekamy, aż podłoże będzie suche i podajemy wodę ponownie. Jesienią i zimą podlewamy tylko tyle, by zapobiec zwiędnięciu rośliny. Kaktus szybko zacznie gnić, jeśli przy niskich temperaturach otrzyma zbyt dużo wody.

Pochodzącemu z pustynnych terenów Gymnocalicium saglionis 'Red Top' służy suche powietrze.

Wiosną i latem nawozimy roślinę regularnie, co dwa tygodnie, stosując specjalny nawóz dla kaktusów lub dla pomidorów, rozcieńczony o połowę.

Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże, z którego 1/3 to żwir. Przesadzamy co dwa lata, przy okazji sprawdzając, czy na korzeniach nie ma szkodników.

Jeśli uprawiamy tę roślinę w półcieniu, dobrze jest przesunąć ją w pełne słońce, kiedy pojawią się na niej pąki kwiatowe. Kwiaty niechętnie otwierają się w słabym świetle.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce ukrywają się między cierniami. Trudno je usunąć, gdyż mają woskową osłonkę. Szkodniki usuwamy wacikiem namoczonym w denaturacie. Jeśli to nie podziała, stosujemy insektycyd systemiczny. Powtarzamy zabieg 3-4 razy, z tygodniowymi przerwami, by zniszczyć wszystkie żerujące osobniki, nim zdążą się rozmnożyć.

Podobne prace

Do góry