Ocena brak

Gymnokalicja Mihanowicza

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Wiele osób, widząc tego kaktusa, ze względu na jego jaskrawoczerwoną barwę myśli, że to kwiat, a nie część rośliny. Jest on niezwykle popularny, gdyż niewiele jest roślin, które w całości mają czerwoną barwę. Jego naturalny gatunek jest ciemnozielony i ma brązowe wzory, ale czasem zdarza mu się wydać różnobarwne siewki. Dzięki selektywnemu szczepieniu fragmentów tych barwnych roślin, uzyskano wiele roślin w różnych kolorach: różowym, czerwonym, żółtym, czarnym i brązowym. Okazy o takim zabarwieniu nie zawierają chlorofilu (czyli zielonego barwnika odpowiedzialnego za proces fotosyntezy), dlatego też muszą być szczepione na podkładce na tyle dużej, by mogła wyżywić obie rośliny składowe. Gymnokalicjum jest z reguły niewielkie. Ma zaledwie 5 cm średnicy, ale wytwarza odrośla i z wiekiem rośnie już w kępie. W lecie na czubku rośliny pojawiają się małe, różowe lub białe kwiaty.

G.m.'Red Cracker' jest łatwe w pielęgnacji, ale nie znosi niskich temperatur, ponieważ podkładka, na której jest szczepiona, wymaga minimum 13°C w zimie.

Potrzebuje jasnego stanowiska przez cały rok, lecz nie w pełnym słońcu, gdyż przypali się i zżółknie. Najbardziej odpowiedni będzie parapet okna wychodzącego na wschód, zachód lub północ.

W lecie podlewamy i jednocześnie nawozimy, po czym pozwalamy podłożu wyschnąć, zanim znów podamy wodę. Jesienią i zimą podłoże powinno być raczej suche. Ponieważ jednak podkładka może zwiędnąć, jeśli zupełnie nie będziemy jej podlewać, w zimie od czasu do czasu lekko zwilżamy ziemię. Jak większości roślin, temu kaktusowi odpowiada częste wietrzenie, bez przeciągów.

Gymnokalicjum pochodzi z terenów pustynnych i wytrzymuje suche powietrze. Nie wymaga zwiększonej wilgotności.

Kaktusy i sukulenty mają duże wymagania pokarmowe. Wiosną i latem nawozimy je regularnie co 1-2 tygodnie. Stosujemy nawóz dla kaktusów lub pomidorów, rozcieńczony o połowę.

Roślina najlepiej rozwija się w łatwo przepuszczalnym podłożu, zawierającym około 1/3 żwiru.

Większość spośród tych kaktusów sprowadza się do Europy z Japonii i sadzi w ziemi o bardzo słabym drenażu. Dlatego dobrze jest jak najszybciej przesadzić roślinę do większej doniczki z łatwo przepuszczalnym podłożem. Ze względu na swoje wymagania pod względem temperatury, dużo lepiej jest uprawiać ją w domu niż w szklarni.

Podobne prace

Do góry