Ocena brak

Gwiazdnica pospolita

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Ziele jednoroczne, niekiedy także dwuletnie, do 30 cm wysokości (często niższe), pokrywające powierzchnię. Łodyga cienka, leżąca lub podnosząca się, obła, rozmaicie owłosiona, bogato rozgałęziona, przy zetknięciu z glebą korzeniąca się. Liście naprzeciwległe, spiczasto-jajowate, dolne na ogonkach, górne siedzące, nagie lub słabo orzęsione. Kwiaty w luźnych nibybaldachach. Szypułki kwiatowe po przekwitnieniu odgięte w tył, później znów wyprostowane.

Kwiaty małe, do 5 mm średnicy, z tępo jajowatymi, jasno obrzeżonymi działkami kielicha i mniej więcej takiej samej wielkości białymi płatkami korony, z których każdy jest głęboko podzielony na dwa języczkowate odcinki. Pręcików 3-5 (niekiedy więcej), u nasady z gruczołami miodnikowymi, w górze z mętnie fioletowymi pylnikami. Kulista zalążnia ma 3 szyjki odstające łukowato. Owocem jest torebka dłuższa niż kielich, otwierająca się 6 klapami. Nasiona małe, nerkowate, brunatne do czarnych.

Siedlisko: Wszędzie Na gruzowiskach i terenach zachwaszczonych, na polach i w ogrodach. Dochodzi aż do piętra alpejskiego.  

Rozmieszczenie: Chwast pochodzenia eura-zjatyckiego rozpowszechniony na całym świecie.

Okres kwitnienia: Kwitnie przez cały rok, z wy-1 jątkiem najsurowszych miesięcy zimowych.

Zastosowanie: Dzięki łagodnemu smakowi na- j daje się do zastosowania w zupach, jako ja-i rzyna, a także jako sałatka. Od marca można zbierać młode i świeże pędy.

Uwagi ogólne: Niekiedy występują rośliny, u których brak listków kwiatowych. Jak wszyst-l kie chwasty, tak i gwiazdnica jest wskaźnikiem obfitości azotu. Może ona kwitnąć i owocować prawie przez cały rok. Obok zastosowania ja-1 ko dzikie warzywo gwiazdnica służy także ja-j ko karma, m.in. dla drobiu.

Podobne prace

Do góry