Ocena brak

Guzy gonad

Autor /carbonara Dodano /28.11.2013

Guzy gonad z komórek ziarnistych i komórek Leydiga wydzielają autonomicznie hormony płciowe i rzadko są przyczyną przedwczesnego dojrzewania.

Guzy jajnika wydzielające estrogeny to najczęściej guzy lite z komórek ziarnistych lub torbiele. Guzy z komórek ziarnistych wytwarzające estrogeny są w 70% przypadków łagodne. Występują zwykle obustronnie. Mogą występować już w wieku niemowlęcym lub przed 2 rokiem życia. Powodują objawy estrogenizacji narządów rodnych, powiększenie gruczołów piersiowych, okresowe krwawienia z dróg rodnych, nie obserwuje się natomiast zwykłe owłosienia łonowego. Występuje przyspieszenie wieku kostnego i akceleracja wzrostu. Stwierdza się znacznie zwiększone stężenie estrogenów oraz stężenie a-fetoprotein. Badania obrazowe wykazują obecność guza.

Guzy z komórek Leydiga występują u chłopców poniżej 6 roku życia, najczęściej jednostronnie. Powodują przyspieszenie wieku kostnego, akcelerację wzrostu, wystąpienie owłosienia łonowego i powiększenie prącia. Asymetria jąder jest zwykle dobrze wyczuwalna. Badania dodatkowe wykazują znacznie zwiększone stężenie testosteronu w surowicy oraz małe stężenia gonadotropin. Są to guzy łagodne, choć opisywano przerzuty występujące kilka lat po usunięciu guza. Po zabiegu zwykle obserwuje się cofiiięcie objawów dojrzewania, choć w przypadkach zaawansowanych, po osiągnięciu wieku kostnego 12 lat, najczęściej nie obserwuje się regresji objawów, a zaczyna się dojrzewanie prawdziwe — pozostawione jądro ulega powiększeniu i wydziela testosteron pod wpływem stymulacji podwzgórza i przysadki.

 

Podobne prace

Do góry