Ocena brak

Guzmania mozaikowata

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Niewiele jest informacji o hiszpańskim farmaceucie, botaniku i kolekcjonerze "kistorycznych przedmiotów" - Guzmanie. Musiał być jednak ważną osobą, skoro najpiękniejszy i najpowszechniej występujący rodzaj z rodziny Bromeliaceaenazwano jego imieniem. Guzmania musaica jest najefektowniejszym gatunkiem z tego rodzaju. Jej nazwa pochodzi od mozaikowatych znaków na liściach (ciemnozielonych do czerwonych, na bladozielonym tle). Liście osiągają 75 cm długości. Roślina jest dekoracyjna nawet wtedy, gdy nie kwitnie. Naziemny jej gatunek który pochodzi z Kolumbii, w zimie tworzy przysadzisty kwiatostan, składający się z różowawych liści przykwiatowych i żółtych kwiatów długości 5 cm, na trzydziesto centymetrowej łodydze. Ma charakterystyczne dla ananasowatych rozety z wygiętych na zewnątrz liści.

Potrzebuje ciepła. Minimalna temperatura zimą to 15°C i więcej. Guzmania wytrzymuje do 37°C, choć w domowych warunkach łatwiej osiągnąć temperaturę około 21°C. Potrzebuje dobrej wentylacji, bez przeciągów. Nasiona wysiewamy na powierzchni kompostu. Do wykiełkowania potrzebują 15-21°C.

Ustawiamy w jasnym, niebezpośrednim świetle lub cieniu. Zbyt ostre światło zmniejsza intensywność koloru liści przykwiatowych. Nasiona również potrzebują niebezpośredniego światła.

Podlewamy odwapnioną wodą. Przed nawadnianiem kompost musi przeschnąć. W okresie wzrostu wnętrze rozety wypełniamy wodą, ale nie podczas kwitnienia, gdyż pochwa kwiatowa może zacząć gnić. Kiedy temperatura spada poniżej lO°C, wodę wylewamy, bo na zewnętrznej stronie podstawy rośliny mogą pojawiać się zmiany świadczące o tzw. "zimnym oparzeniu".

Guzmania potrzebuje dużo wilgoci. Podczas upałów powinna być codziennie zraszana. Woda we wnętrzu rozety pomaga utrzymać poziom wilgotności, ale jest to niepraktyczne, bo łatwo w ten sposób uszkodzić roślinę.

W okresie wzrostu nawozimy co trzecie podlewanie, odżywką bogatą w potas, która pomaga utrzymać kolor przykwiatowych liści i nie upośledza przyrostu.

Stosujemy mieszankę z 1 części mchu torfowca na 1 część grubego piasku oraz 2 części zwiędłych liści. Przesadzamy w kolejnych stadiach rozwoju.

Większość guzmanii rozmnażamy przez odrośla, pojawiające się u podstawy rozety i obumierające po przekwitnięciu. Jednak ten gatunek produkuje niewiele odrośli, dlatego możemy rozmnażać go jedynie z nasion.

GDY ZAUWAŻYSZ

Temperatury spadające poniżej l5°C mogą powodować gnicie korony.  

Tarczniki i mączliki atakują najniższe liście. Mączlik korzeniowy infekuje kompost. Usuwamy go za pomocą insektycydu systemicznego, zastosowanego wprost do gleby 

Ślimaki lubią wilgotne warunki uprawy. Zbieramy je z rośliny ręcznie.  

Brak wentylacji i wysoka wilgotność to idealne warunki dla rozwoju grzyba Botrytis. Korygujemy warunki uprawy, a zaatakowane okazy spryskujemy środkiem grzybójczym.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście zasychają i brązowieją.Roślina potrzebuje wody. Podlewaj obficie, ale nie przelewaj.

2) Po kwitnieniu roślina zamiera.Zjawisko normalne dla ananasowatych. Jeśli temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają wyrastać odrosty.

3) Czubki liści brązowieją.Zbyt niska wilgotność powietrza. Spryskuj codziennie, wstaw roślinę do większej doniczki wypełnionej wilgotnym torfem.

4) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub środkiem systemicznym.

5) Rośliny czernieją i gniją od podstawy.Przelanie. Pozwól ziemi przeschnąć, co jednak nie gwarantuje powrotu rośliny do zdrowia.

Podobne prace

Do góry