Ocena brak

Guzmania języczkowata

Autor /Manfred Dodano /20.01.2012

Guzmania jest członkiem rodziny Bromeliaceae - ananasowatych. Znanych jest 80-90 gatunków, znalezionych głównie w Indiach Zachodnich oraz południowo-zachodniej Ameryce Południowej. Nazwano tę roślinę od nazwiska A. Guzmana, hiszpańskiego naturalisty i kolekcjonera roślin. Do uprawy wprowadzono ją na początku XIX wieku. Jak wiele roślin ananasowatych guzmanie są epifitami: osiedlają się na gałęziach drzew lub łodygach innych roślin, ale nie są uzależnione pokarmowo od swoich gospodarzy.

Guzmanie są średniej wielkości, o jaskrawych, szkarłatnych przylistkach (wyspecjalizowanych liściach) spośród których wyłania się białawożółty kwiatostan. Liście guzmanii tworzą charakterystyczną rozetę, czyli lejek na wodę.

Hodować w miejscu, gdzie minimalna temperatura nie spada poniżej 15°C. Guzmania potrzebuje ciepła i będzie się rozwijać nawet w temperaturze 37°C, choć w warunkach domowych równie dobre bądzie dla niej 21°C. Należy ją dobrze wietrzyć!

Umieszczać z dala od bezpośrednich promieni stońca w lecie, w zamie zaś w dobrze oświetlonym miejscu. Zbyt silne światło zmniejszy moc zabarwienia przylistków.

Podlewać wodą wolną od wapnia. Podłoże musi przeschnąć między podlewaniami. Opróżniajmy "kielich", gdy temperatura spadnie poniżej lO°C. Inaczej wystąpi tzw. "zimne oparzenie" - na zewnątrz nasady rośliny powstanie ślad poziomu wody.

Wymagana jest wysoka wilgotność. Zraszać roślinę, gdy jest ciepło i napełniać "kielich" wodą.

Nawozić nawozem potasowym co trzecie podlewanie. Pomoże to zachować kolor przylistków, bez nadmiernego wzrostu rośliny.

Przesadzać po obumarciu kwiatu do niecowiększej, glinianej doniczki. Dobry drenażuzyskamy, mieszając 1 część torfu i 1 częśćgrubego piasku z 2 częściami próchniczej mieszanki liściowej.

Guzmania kwitnie raz w trzyletnim cyklużyciowym. W następnym sezonie zakwitnąjej odrośla, jeśli je zerwiemy i zasadzimy.

COŚ JEST ŹLE

1) Dolne liście zasychają i brązowieją.Roślina potrzebuje wody. Podlewaj obficie, ale nie przelewaj.

2) Po kwitnieniu roślina zamiera.Zjawisko normalne dla ananasowatych. Jeśli temperatura nie jest zbyt niska, zaczynają wyrastać odrosty.

3) Czubki liści brązowieją.Zbyt niska wilgotność powietrza. Spryskuj codziennie, wstaw roślinę do większej doniczki wypełnionej wilgotnym torfem.

4) Liście zdeformowane, lepkie, z zielonymi owadami.Mszyce. Opryskaj pyretrum lub środkiem systemicznym.

5) Rośliny czernieją i gniją od podstawy.Przelanie. Pozwól ziemi przeschnąć, co jednak nie gwarantuje powrotu rośliny do zdrowia.

Podobne prace

Do góry