Ocena brak

Guzki Heberdena

Autor /hugonboss Dodano /21.11.2013

Guzki Heberdena są to twarde zgrubienia, tworzące się na boczno-grzbietowej powierzchni u podstawy końcowych paliczków palców rąk, przeważnie symetryczne, powodujące pewne ograniczenie ruchów palców i czasem niewielki ból przy ruchach. Twory te, z uwagi na charakterystyczny obraz radiologiczny i nieobecność odczynów ogólno-ustrojowych zalicza się do zmian zwyrodnieniowych. Guzki występują wielokrotnie częściej u kobiet, i to po okresie przekwitania lub sztucznej menopauzie. U mężczyzn zdarzają się znacznie rzadziej, przeważnie w późniejszym wieku. W okresie tworzenia się guzki mogą niekiedy powodować lekki odczyn zapalny; większą bolesność, zaczerwienienie skóry. W obrazie rtg stwierdza się nawarstwienia kostne u podstawy ostatnich członków palców rąk. Przypuszcza się, że guzki Heberdena występują rodzinnie.

Podobne znaczenie i charakter, co guzki Heberdena, choć występują od nich rzadziej, mają tzw. guzki Boucharda, występujące u podstawy środkowych paliczków rąk. Mogą one przypominać zgrubienie proksymalnych stawów paliczkowych w reumatoidalnym zapaleniu stawów, ale różnią się tym, że są twarde, prawie niebolesne, a OB jest z reguły prawidłowy.

Wydaje się, że zarówno guzki Heberdena, jak i guzki Boucharda są jednym z najczęściej i najsilniej wyrażonych objawów „samoistnej choroby zwyrodnieniowej wielosta-? wowej”(polyarthrosis idiopatica), na którą składają się ponadto zmiany zwyrodnieniowe podstawy kciuka, podstawy I kości śród-ręcza ł, być może, niektórych innych stawów. Istnieje też pogląd, że częstszemu występowaniu guzków u kobiet sprzyja codzienne wykonywanie przez nie pracy za pomocą rąk i palców w gospodarstwie domowym — że jest to swego rodzaju chorobą przeciążanych przyczepów ścięgien.

Jak dotąd, nie umiemy leczyć tych zmian ani im zapobiegać. Jeśli guzki Heberdena sprawiają dolegliwości, zalecamy kąpiele parafinowe, Polopirynę i jej pochodne (Caleil piryna, Asprocol). Można spróbować zastosować też ultradźwięki.

 

Podobne prace

Do góry