Ocena brak

Grzebiuszka syryjska

Autor /Bill Dodano /12.01.2012

Rodzina grzebiuszkowate (Pelobatidae)

Wygląd: ta osiągająca B-9 cm długości grzebiuszka przypomina, złożonym z zielonkawych plam deseniem grzbietu, ropuchę zieloną, jednak pionowo ustawiona źrenica i kształt ciała jednoznacznie wskazują na jej przynależność do rodziny grzebiuszkowatych. Od blisko spokrewnionej grzebiuszki ziemnej różni się innego typu deseniem i brakiem wyniosłości w tylnej części głowy.

Ponadto model piętowy jest jasny, a błona pływna łącząca palce tylnych nóg głębiej wycięta. Intensywniejsze barwy skupiają się w zielonkawych lub brązowawych plamach, przeważnie ostro odcinających się od szarawego, białawego lub żółtawego tła. Strona brzuszna jednolicie szara. Lekko brodaw-kowaty grzbiet i boki ciała pokryte licznymi żółtawymi, czerwonawymi lub pomarańczowymi cętkami. Samce są tylko nieznacznie mniejsze od samic, łatwe do rozpoznania po obecności dużego gruczołu naramiennego.

Występowanie: w pd.-zach. Europie występuje podgatunek grzebiuszka bałkańska P. s. bal-canicus. Obszar rozprzestrzenienia tego gatunku sięga aż do pd.-zach. Azji.

Podobne prace

Do góry