Ocena brak

Grusza wierzbolistna

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Grusza wierzbolistna to bardzo malownicze drzewo, które pochodzi z Azji Mniejszej. Jego konary są rozłożyste, a pędy zwieszają cię w dół, czyniąc z tej odmiany niezwykle atrakcyjną formę płaczącą. Kremowobiałe kwiaty pojawiające się w kwietniu lub maju są zebrane po 6-8 sztuk, tworząc gęste baldachogrona. Grusza wierzbolistna 'Pendula' ma wąskie, szaro omszone listki, które przypominają liście wierzby, dlatego drzewo często prowokuje zaskoczonych jego widokiem do mówienia o gruszkach na wierzbie. Odmiana 'Pendula' przyciąga uwagę, idealnie nadaje się więc na punkt centralny ogrodu. Warto więc ją posadzić na środku trawnika, ale może rosnąć i wśród innych drzew lub krzewów. Świetnie prezentuje się na końcu ścieżki, będąc jej interesującym zwieńczeniem i dopełnieniem.

Ozdobne drzewka kupuje się przeważnie w pojemnikach i do gruntu można je wysadzać w ciągu całego sezonu, z wyjątkiem okresów suchych i deszczowych. Najlepiej jednak robić to jesienią lub wiosną. Egzemplarze z nagimi korzeniami powinniśmy sadzić jak najszybciej. Młode drzewko umieszczamy w dołku szerszym niż bryła korzeniowa rośliny. Gruszę wierzbolistną sadzimy na taką samą głębokość, na jakiej rosła w doniczce. W dołku delikatnie rozkładamy korzenie, a następnie zasypujemy ziemią zmieszaną z kompostem.

Grusza wierzbolistna powinna rosnąć na stanowisku słonecznym i suchym. W cieniu jej listki mogą stać się zielone i drzewko szybko straci swój urok.

Drzewko podlewamy do momentu, aż się dobrze ukorzeni. Potem nie wymaga dodatkowego nawadniania.

Grusza preferuje gleby przepuszczalne i żyzne. Może rosnąć na podłożu o odczynie pH 6,0-7,5. Nie znosi gleb kwaśnych. Przed posadzeniem podłoże zasilamy materią organiczną.

Grusza wierzbolistna jest mrozoodporna i bez problemów powinna przetrwać większość zim. Drzewko to powinniśmy jednak sadzić w miejscach osłoniętych, aby wiatr nie powyginał i połamał pędów.

Gruszy nie musimy przycinać. Usuwamy jedynie obumarłe i chore gałązki. Drzewka te nie mają dobrze rozwiniętego systemu korzeniowego, warto więc je podwiązać do krótkiego palika. Podpórkę najlepiej wbić, zanim gruszę posadzimy w gruncie.

Rozmnażanie jest dosyć skomplikowane, gdyż wymaga szczepienia na podkładce z gruszy pospolitej. Najlepiej więc kupić młode drzewko w szkółce.

Owoce tej gruszy są małe - mają około 3 centymetrów długości - i niejadalne.

Podobne prace

Do góry