Ocena brak

GRUNWALD

Autor /Hugon78 Dodano /20.03.2012

Wieś w obrębie Garbu Lubawskiego, w woj. olsztyńskim, pod którą 15 VII 1410 rozegrała się jedna z największych bitew średniowiecza między Krzyżakami a wojskiem polskim i litewskim pod wodzą Jagiełły i Witolda, wspomaganym przez oddziały ruskie, tatarskie i czeskie, zakończona rozgromieniem wojsk Zakonu i śmiercią samego wielkiego mistrza Ulricha von Jungingen.

Zwycięstwo nie zostało jednak należycie wykorzystane, gdyż zmęczone wojska polsko-litewskie, wyruszywszy zbyt późno na stolicę Zakonu Malbork, wdały się w długotrwałe i bezskuteczne oblężenie wzmocnionej nowymi wojskami twierdzy.

Wojnę zakończono 1 II 1411 pokojem w Toruniu, gdzie Polska zyskała tylko zięmię dobrzyńską. Potęga Zakonu została jednak w tej bitwie na zawsze osłabiona, a jego ekspansja - zahamowana. Bitwa pod Grunwaldem olbrzymi obraz (1878) Jana Matejki, Malbork, Zamek. Dwa miecze zob. Władysław Jagiełło.

Pomnik Grunwaldzki ufundowany przez Ign. Paderewskiego, wykonany przez A. Wiwulskiego i F. Blacka, odsłonięty w 1910 na placu Matejki w Krakowie, w 500. rocznicę bitwy, zburzony przez Niemców w czasie okupacji 1939-45. Po 2. wojnie świat, umieszczono na jego miejscu głaz i tablicę pamiątkową. Zrekonstruowany i postawiony na nowo w 1976.

Pomnik na polach w pobliżu wsi Grunwald, wzniesiony wg projektu J. Bandury i W. Cęckiewicza, odsłonięty w 550. rocznicę bitwy, w 1960.

Podobne prace

Do góry