Ocena brak

Grubosz Szmidta

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Ten afrykański grubosz jest jaskrawą, radosną rośliną doniczkową. Kwitnie obficie i nieprzerwanie całymi miesiącami. W naturalnym środowisku jego okres kwitnienia trwa od jesieni aż do zimy. U nas sprzedaje się tego grubosza jako kwitnącą roślinę doniczkową od wiosny do późnej jesieni. Bez kwiatów grubosz nie wygląda atrakcyjnie, należy więc traktować go jak krótkoterminową roślinę kwitnącą i wyrzucić po przekwitnięciu. Liście grubosza Szmidta są długie i wąskie, z ciemnozielonymi plamkami na górnych powierzchniach. Ich dolna strona może mieć też odcień czerwonawy. Liczne, gwiazdkowate kwiaty pokrywają roślinę tak gęsto, że liście są niemal niewidoczne. W odpowiednich warunkach roślina kwitnie naprawdę długo.

Uprawiamy w dobrze wentylowanym pomieszczeniu, przy minimalnej temperaturze 7°C. Grubosz najładniej kwitnie, jeśli ma zapewnione 13-21°C.

W lecie chronimy przed bezpośrednim światłem słonecznym. Przez pozostałe miesiące zapewniamy pełne światło. Zniesie też półcień.

W okresie wzrostu podlewamy obficie, kiedy podłoże zupełnie już wyschnie. W zimie, gdy roślina jest w okresie spoczynku, podłoże powinno być raczej suche. Jeśli w domu jest bardzo ciepło, podajemy trochę więcej wody. Podlewamy, zanim liście zaczną więdnąć.

Jak większość sukulentów, Crassula schmidtii nie wymaga zwiększonego poziomu wilgotności.

Ukorzenione okazy nawozimy standaryzowanym nawozem, co trzy miesiące, od wiosny do jesieni.

Te niewymagające rośliny mogą z powodzeniem rosnąć w tej samej doniczce i ziemi przez kilka lat, choć wówczas kwitnienie nie będzie tak obfite. Przerośnięte okazy przesadzamy wiosną, nim rozpocznie się nowy przyrost i podlewamy oszczędnie, aż zaczną rosnąć. Przy okazji można przyciąć zbędne pędy. Stosujemy łatwo przepuszczalne podłoże lub specjalne mieszanki dla sukulentów.

Sporządzanie własnego podłoża: mieszamy równe części ziemi gliniastej, piasku ogrodniczego i wermikulitu (jest to przetworzony termicznie krzemian glinowo-żelazowo-magnezowy pochodzenia wulkanicznego, poprawiający zdolność do zatrzymywania powietrza). Glina zapewni niezbędne pierwiastki śladowe.

GDY ZAUWAŻYSZ

Insektycydy Starajmy się unikać stosowania malationu. Wiele gruboszy źle reaguje na tę substancję aktywną. Dlatego też należy wybierać środki owadobójcze o innym składzie. 

Szkodniki Mszyce lubią młode, soczyste pędy grubosza. Jak najszybciej należy zwalczać wszelkie inwazje. Wełnowce, które kryją się głęboko w kątach liściowych, usuwamy wacikiem, nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry