Ocena brak

Grubosz szablasty

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Gatunek gruboszy nie ma wielkich wymagań. Większość jego odmian jest bardzo dekoracyjna, ze względu na efektowne ulistnienie. Pojawiające się na niektórych odmianach kwiaty są dodatkową ozdobą. Grubosz ten (sprzedawany także pod nazwą C.argentea lub C.portulacea) jest łatwo rozgałęziającą się rośliną wiecznotrwałą, której gruby, jakby opuchnięty pień dochodzi do 4 m wysokości. Mięsiste, owalne liście grubosza, o ładnym połysku, mają czasami czerwoną obwódkę. Białe kwiaty pojawiają się na roślinie od jesieni do końca zimy. Dojrzałe okazy dobrze prezentują się, stojąc pojedyńczo.

Grubosz szablasty potrzebuje miejsca dobrze wietrzonego, gdzie panuje minimalnie temperatura 10°C. Najlepszy przedział temperatur to 13 do 21°C.

Do szybkiego wzrostu grubosz potrzebuje dużo światła słonecznego. Zadowoli się jednak odpowiednią ilością sztucznego oświetlenia.

Latem roślinę obficie podlewamy. Kompost musi przeschnąć przed następnym podlewaniem. W zimie podłoże powinno być niemal całkowicie suche. Jeśli temperatura jest dość wysoka, podajemy tylko tyle wody, by zapobiec usychaniu rośliny.

Jak większość sukulentów grubosz nie ma szczególnych wymagań co do wilgotności powietrza.

W okresie wzrostu nawozimy dorosłe rośliny, raz na trzy miesiące, standardowym nawozem dla roślin doniczkowych.

Większości gruboszy ta sama doniczka i wyjałowiony kompost wystarczą na kilka lat. Jednak przerośnięte rośliny przesadzamy na wiosnę, zanim pojawi się nowy przyrost. Po przesadzeniu podlewamy umiarkowanie, do czasu wyraźnego wzrostu. Ziemia powinna być łatwo przepuszczalną mieszanką równych części kompostu na bazie gliny, piasku ogrodniczego i wermikulitu. Wermikulit to termicznie przetworzony krzemian glinu, żelaza i magnezu, pochodzenia wulkanicznego, który zatrzymuje powietrze w podłożu.

Duże rośliny najlepiej hodować w ziemi na bazie gliny, w glinianej donicy, co zapewni stabilność. Rozmnażamy z sadzonek wierzchołkowych lub liściowych

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce są zagrożeniem dla gruboszy. Należy zwrócicić uwagę na skład używanego insektycydu, gdyż rodzina gruboszowatych jest bardzo wrażliwa na malation. Najlepsze są środki na bazie pyretrum

Mączniaki ukrywają się pod woskową warstwą w pachwinach liści. Usuwamy je wacikiem nasączonym denaturatem.

Podobne prace

Do góry