Ocena brak

Grubosz sierpowaty

Autor /Zenobiusz55 Dodano /24.01.2012

Mięsiste, szaroniebieskie liście tej rośliny przypominają nieco kształtem śrubę okrętową i osiągają do 12 cm długości. W lecie pojawiają się małe, czerwone kwiaty, zebrane w wiązki o średnicy 7,5 cm. Mają one bardzo przyjemny, pudrowy zapach. Młode rośliny są małe i zwarte, ale w ciągu lata ich łodygi wydłużają się i potrzebują podparcia, jeśli mają pozostać w pozycji pionowej. W przeciwnym razie będą opadać w dół od nasady rośliny lub końców pędów, tworząc dość duże kępy. Dobrze jest więc usuwać łodygi kwiatowe zaraz po przekwitnięciu. Nowe wyrosną z podstawy rośliny, dzięki czemu nie będzie wyglądać ona niezgrabnie. Grubosz ma ciekawy kształt i surową fakturę. Jest idealną rośliną do hodowli w domu, oranżerii lub na oszklonym balkonie. Lubi jasne światło, co nie oznacza, że potrzebuje pełnego słońca przez cały dzień.

Crassula falcata dobrze znosi niskie temperatury (7°C), jeśli jej podłoże jest raczej suche. Podobnie jak większość roślin, wymaga dobrej wentylacji, bez przeciągów.

Roślina przez cały czas musi stać w jasnym miejscu. Najlepiej rośnie na parapecie okna wychodzącego na południe.

W lecie podlewamy obficie i pozwalamy podłożu wyschnąć przed kolejnym podlaniem. Jesienią i zimą ziemia w doniczce powinna być raczej sucha - podajemy tylko tyle wody, by roślina się nie pomarszczyła. Szybko zgnije nadmiernie podlewana przy niskich temperaturach.

Grubosz sierpowaty pochodzi z suchych, pustynnych terenów i nie wymaga dodatkowej wilgoci.

Potrzebuje sporo nawozu, więc nawozimy regularnie co 1-2 tygodnie w okresie wiosny i lata. Używamy nawozu dla kaktusów lub odżywki do pomidorów rozcieńczonej o połowę.

Najlepszym podłożem jest przepuszczalna ziemia doniczkowa, zawierająca 1/3 grubego piasku.

Rozmnażamy z sadzonek pobranych z rośliny lub odcinamy jej pędy u podstawy. Łodygi należy pociąć na kawałki, z których każdy powinien mieć cztery pary liści. Pozostawiamy na parę dni do wyschnięcia. W miejscach nacięć wytworzy się zgrubienie. Wypełniamy doniczkę w 3/4 ziemią o dużej zawartości piasku, a na wierzch wsypujemy warstwę drobnego żwiru. Wpychamy sadzonki w żwir i dbamy, by ziemia była lekko wilgotna. Ukorzenianie trwa około 3-4 tygodni. Wówczas można przesadzić pojedyncze sadzonki.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wełnowce mogą żerować na delikatnych, mięsistych liściach. Wyglądają jak kawałki bawełnianej waty i szukają schronienia w kątach między liśćmi i łodygą oraz innych ciasnych miejscach na roślinie. Usuwamy je wacikiem, zamoczonym w alkoholu metylowym.

Podobne prace

Do góry