Ocena brak

Grubosz drzewiasty

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Jest sukulentem silnym i łatwym do pielegnowania. Pochodzi z suchych rejonów Afryki Środkowej. Rozgałęziona korona sprawia, że roślina wygląda jak miniaturowe, sękate drzewo - przypomina nieco maleńki dąb. Białe kwiaty rzadko pojawiają się na roślinie uprawianej w mieszkaniu. Kwitnienie następuje w maju lub czerwcu.

Okres wegetacji trwa od marca do sierpnia. Roślina wtedy dobrze się czuje w słońcu, lecz tylko do czasu, gdy nie świeci ono zbyt mocno. Od maja jest zalecane wkopanie doniczki w ziemię w ogrodzie. Gdy jesienią temperatura noca zaczyna spadać poniżej 8°C, roślinę należy wnieść do pomieszczenia spowrotem. Okres spoczynku trwa mniej więcej do końca lutego. Potrzebuje w tym czasie chłodnego stanowiska o temperaturze co najwyżej 6-10°C. Wyższa temperatura powoduje osłabienie wzrostu, zrzucanie liści i występowanie mszyc. Gdy powietrze jest zbyt wilgotne, może również wystąpić szara pleśń.

W lecie podlewać należy umiarkowanie, nawozić raz na miesiąc. Spryskiwać jedynie w przypadku zakurzenia liści. Oczywiście w okresie spoczynku nie należy nawozić, a podlewać bardzo oszczędnie.

Najlepiej jest przesadzać na początku marca, kiedy roślina zaczyna wypuszczać nowe pędy. Należy przesadzać do dość płytkiej, niezbyt dużej doniczki lub innego podobnego pojemnika. Należy też zapewnić dobry drenaż, układając na dnie warstwę skopup. Ziemia powinna być próchniczno-piaszczysta.

Łatwo rozmnaża się przez sadzonki z wierzchołków pędów lub sadzonki liściowe. W okresie wegetacji sadzonki ukorzeniają się szybko w mieszance składającej się z równych części włóknistego torfu i piasku. Zaleca się, aby sadzonki przed posadzeniem przez kilka godzin przeschły.

Podobne prace

Do góry