Ocena brak

Groszek pachnący

Autor /Celestyn888888 Dodano /17.01.2012

Groszek pachnący jest rośliną popularną, lubianą ipowszechnie uprawianą w wielu ogrodach ze względu na dekoracyjne i wonne kwiaty. To pnąca roślina jednoroczna doskonale nadaje się do obsadzania parkanów, płotów, pergoli i ozdobnych drabinek w ogrodzie, różnobarwne kwiatki można też ciąć i ustawiać w wazonach. Groszek kwitnie od lata do jesieni.

Nasiona najlepiej wysadzać już w styczniu w ogrzewanej szklarni lub do doniczki na parapecie okiennym w domu. Młode sadzonki przesadzać do gruntu na początku maja. Nasiona można też wysiać w kwietniu prosto do gruntu.

Umieścić roślinę najlepiej w miejscu przewiewnym i słonecznym.

Groszek wymaga częstego podlewania do czasu, aż zacznie się dobrze rozwijać i tworzyć pąki. Nie wolno dopuścić do przesuszenia korzeni.

Gleba musi dobrze przepuszczać wodę. Powinna być żyzna. Warto dodać do niej rozkładającą się korę.

Roślina odporna jest na mróz, dlatego nasiona wysiewane do gruntu późną jesienią powinny przetrwać zimę. Rozpoczną one wegetację z nadejściem cieplejszych dni. Jeśli chcemy wykorzystywać groszek jako kwiat cięty, należy osłonić go przed wiatrem.

Młode pędy należy przywiązać sznurkiem do małych palików, później same znajdą sobie oparcie. Uwaga! Jeśli groszek zamierzamy posadzić z dala od ogrodzenia, trzeba przygotować mu podpórki.

Nasiona przed wysianiem należy namoczyć w wodzie na 12 godzin, żeby zmiękczyć ich twardą osłonkę.

Wybór kolorów groszku pachnącego jest bardzo duży.

Podczas deszczowej pogody może się pojawić na roślinie szara pleśń. Leczy się ją dostępnymi w sklepach ogrodniczych preparatami chemicznymi (grzybobójczymi). Podczas gorącego lata, atakuje je często pleśń proszkowata.

Podobne prace

Do góry