Ocena brak

Grewilla mocna

Autor /Gunter Dodano /20.01.2012

Wiecznie zielona grewilla pochodzi z Australii i należy do rodziny Proteaceae. Hoduje się ją ze względu na interesujące liście. Żółto-pomarańczowe kwiaty pojawiają się na wiosnę jedynie na dojrzałych roślinach. Grewilla rośnie szybko i w naturalnym środowisku może mieć 30 m wysokości, ale w doniczce zwykle osiąga tylko 1/10 tych rozmiarów. Jej liście mają 45 cm długości, są głęboko powcinane i podobne do paproci. W miarę starzenia się rośliny, liście stają się coraz mniejsze, lecz ich dolne, jedwabiste powierzchnie zyskują z czasem srebrzysty połysk.

Potrzebuje okresu chłodu w zimie. Idealny zakres temperatur to 10-20°C. Jeśli górna granica zostanie przekroczona, konieczne jest dobre wietrzenie, bez przeciągów. Wprawdzie toleruje chłód do 5°C, lecz tak niskie temperatury nie są zalecane. Jeśli jest ciepło, grewillę można wystawić na zewnątrz domu. Im niższe temperatury, tym ładniejszy kształt ma roślina. Nasiona potrzebują do wykiełkowania 21-27°C.

Ustawiamy w miejscu jasno oświetlonym, unikając pełnego słańca latem. W zimie natomiast może rosnąć w słońcu. Nasiona do skiełkowania potrzebują światła. Przed wysianiem należy je moczyć przez 24 godziny.

Zanim ponownie podlejemy grewillę, powierzchnia ziemi powinna wyschnąć. Podlewamy obficie latem, oszczędniej zimą.

W upały zraszamy dwa razy w tygodniu. Liście muszą wyschnąć przed wystawieniem rośliny na słońce.

Nawożenie nie jest konieczne, gdyż roślina rośnie szybko bez niego.

Przesadzamy raz do roku do ziemi gliniastej; starszym okazom można wymienić jej górną warstwę.

Roślina powinna mieć kształt drzewa. Ponieważ jest bardzo żywotna, przycinamy ją, gdy staje się za duża. Każdoroczny przyrost można na wiosnę przycinać nawet o połowę. Po trzech latach rośliny należy zastąpić nowymi, które łatwo wyhodujemy z nasion.

GDY ZAUWAŻYSZ

Mszyce mogą zdziesiątkować wierzchołki pędów. Zwalczamy je standardowym insektycydem. 

Mączliki wzlatują chmarami nad poruszoną rośliną. Zwalczamy je specjalnym preparatem przeciwko temu szkodnikowi. 

Przędziorka odstraszymy, zraszając liście od spodu. Zwalczymy go pałeczkami nasączonymi insektycydem albo palimy roślinę, gdy atak jest zaawansowany.

Podobne prace

Do góry