Ocena brak

GRAPH - okręt podwodny

Autor /guzik Dodano /24.02.2011

Brytyjski okręt podwodny, zdobycz­ny niemiecki U-570, który 28 sierp­nia 1941 r. wynurzył się, nie zauwa­żywszy krążącego samolotu *Hud-son. Ostrzelany z broni pokładowej, nie mógł skryć się pod wodą, a wkrótce do brytyjskiego bombowca dołączył drugi samolot oraz nade­szły jednostki patrolowe z bazy na Islandii; U-570 został opanowany, zanim załoga zdążyła go zatopić.

Dla *Royal Navy była to cenna zdo­bycz: brytyjscy specjaliści mogl i poznać konstrukcję i możliwości *U-boota typu VIIC, będącego pod-stawowym typem niemieckiej floty podwodnej; próby przeprowadzone u wybrzeży Szkocji wykazały, że okręty te mogą zanurzać się głąbiej i mają mniejszy promień skrętu niż dotąd sądzono. Po zakończeniu te­stów, nadano mu nazwę Graph i wcielono do marynarki brytyjskiej.

Odbył rejs patrolowy w pobliżu Norwegii, jednakże w obawie przed zatopieniem przez własne jednostki, które na widok sylwetki niemiec-kiego okrętu podwodnego mogły otworzyć ogień, został wycofany ze służby i zamieniony na okręt-cel. W takim charakterze zatonął 20 marca 1944 r.

Podobne prace

Do góry