Ocena brak

Goździk brodaty

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Goździk brodaty jest jedną z najpopularniejszych roślin dwuletnich. W ogródkach wiejskich uprawiany jest praktycznie od zawsze, a o jego atrakcyjności decyduje łatwość uprawy oraz długie i bujne kwitnienie (od maja do sierpnia). Drobne, zebrane w zbite kwiatostany, kwiaty mają kolor czerwony, różowy lub biały, a spotyka się także goździki dwubarwne z białym oczkiem tzw. perkalikowe. Rośliny te nadają się na obwódki, rabaty i na kwiaty cięte. Aby przyśpieszyć kwitnienie roślin, można je uprawiać pod szkłem, uzyskując kwiaty w przeciągu jednego sezonu wegetacyjnego. Goździki zwykle wysiewają się same, ale jeśli zależy nam na określionych odmianach, lepiej polegać na nasionach kupionych w sklepie. Karłowe odmiany goździka brodatego są roślinami jednorocznymi.

Do gruntu wysadzamy dobrze wyrośnięte sadzonki. Rośliny uzyskane z nasion wysianych na początku lata przesadzamy na rabatę w październiku, natomiast wysiane później wysadzamy na miejsca stałe dopiero wiosną.

Goździki wymagają gleby wilgotnej, przepuszczalnej i żyznej, o odczynie raczej zasadowym.

Goździki brodate mogą być porażone przez plamistość liści, rdzę lub pierścieniową plamistość kwiatów. Szkodniki które im zagrażają, to: ziemiórki, wciornastki, mszyce i ślimaki. Stosujemy wtedy insektycydy lub fungicydy.

Goździki były uprawiane już w starożytności przez Greków i Rzymian. Łacińska nazwa dianthus pochodzi właśnie z języka greckiego i znaczy dosłownie 'boski kwiat'.

Podobne prace

Do góry