Ocena brak

Goździk

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Nazwa goździk (Dianthus) obejmuje zarówno goździka ogrodowego, jak i innych przedstawicieli rodziny goździkowatych (Caryoplyllacće). Ta piękna bylina jest typowym przedstawicielem swojej grupy. Jest pachnącym kwiatem ciętym oraz rośliną do hodowli w ogrodzie. Jej słodki zapach napływa do wnętrza domu wraz z wieczornym powietrzem. Roślina ta łatwo przystosowuje się do różnych warunków. Może ona rosnąć nawet w pęknięciach i szparach w murze lub w rozstępach pomiędzy płytami chodnikowymi. Wiecznie zielony kolor tej rośliny jest niemal niebieskoszary i dobrze komponuje się z bielą wielopłatkowych kwiatów. Jest to jeden ze współczesnych goździków, wyhodowany z krzyżówki wiecznie zielonego goździka ogrodowego i goździka chińskiego, który może kwitnąć dwa, trzy razy w lecie. Wymienione wcześniej mieszańce można łatwo wyhodować ze szczepek pobranych późnym latem i wsadzonych do piaszczystej gleby na dworze. Stare okazy wymieniamy, co 2-3 lata, kiedy będą zbyt długie i mało atrakcyjne. Dwuletnie rośliny kwitną najpiękniej. Odmiany hodowlane dostępne są w odcieniach czerwieni, różu, bieli i żółci.

Ta odporna roślina nadaje się do hodowli na dworze, ale nigdy wewnątrz domu.

Hodujemy w nasłonecznionym miejscu: latem toleruje lekki cień, ale musi znajdować się z dala od wysuszających wiatrów.

Podlewamy obficie za każdym razem, kiedy kompost zacznie wysychać. Zimą podłoże musi być tylko lekko wilgotne. O każdej porze roku należy unikać zbyt obfitego podlewania. Goździk toleruje twardą wodą.

Ta odporna i wytrzymała roślina nie wymaga dodatkowej wilgoci. Jeżeli jej nadmiar zbierze się między ciasno położonymi liśćmi, wówczas roślina zaczyna gnić.

Świeżo posadzone okazy nie wymagają nawożenia. Jeśli jednak rosną razem z innymi roślinami w tym samym kwietniku, będą tolerować ich nawożenie.

Stosujemy kompost gliniasty, wysokiej jakości. Dla goździka bardzo ważny jest dobry drenaż, który można polepszyć, dodając do podłoża do 1/4 objętości piasku ogrodniczego. Innym wyjściem jest również uzupełnienie kompostu o dodatek wapna.

Obcinamy obumarłe główki kwiatów, aby ułatwić rozwój nowych. Przycinamy łodygi tak nisko, jak to możliwe.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przemoczony kompost Goździk nie toleruje mokrego podłoża, dlatego zawsze stosujemy kompost o bardz dobrym drenażu. Niektóre odmiany zostały wyhodowane z odpornych na wirusy gatunków. Wybieramy właśnie spośród nich, jeśli mamy trudności z wyhodowaniem zdrowych goździków. 

Przędziorek może atakować niektóre okazy, zwłaszcza podczas gorącej, suchej pogody. Usuwamy wtedy zaatakowane części rośliny i stosujemy insektycyd systemiczny. Bardzo chore okazy musimy zniszczyć.

Podobne prace

Do góry