Ocena brak

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze - TURCJA

Autor /Wilhelm Dodano /27.09.2011

Południowo - wschodnia Anatolia ( Mezopotamia) jest najbardziej suchą częścią Turcji, zamieszkała w większości przez Kurdów i Arabów, jest to najuboższy region Turcji i często dochodzi tam do walk armii rządowej z PKK(Partia Pracy Kurdystanu), która walczy o niepodległość Kurdystanu.

Rząd Turecki zdecydował się na budowę 22 zapór mających zapewnić wodę dla rolnictwa w tym regionie. Ta inwestycja ma też na celu zapewnienie Turcji samowystarczalności w produkcji rolniczej.

Proces ten zaczął się w 1975 roku i w chwili obecnej jest na ukończeniu (Największa zapora im. Ataturka została wybudowana) , był on przyczyna protestów Syrii i Iraku, które protestują przeciwko znacznemu zmniejszeniu się przepływu wody ( ok. 60% ). Kraje te obawiają się ponadto że Turcja może jeszcze bardziej ograniczyć przepływ wody i w ten sposób uzależnić je od siebie.

Wraz z budową zapór zwiększył się też opór PKK , która obawia się ze ta inwestycja może przynieść mieszkańcom tego regionu zamożność i raz na zawsze pogrzebać szansę na stworzenie niepodległego Państwa Kurdyjskiego.

Członkostwo Turcji w NATO, sojusz wojskowy z Izraelem i stosunek elit politycznych ( zwłaszcza Armii Tureckiej) do Islamu nie są czynnikami integrującymi Turcję z innymi muzułmańskimi krajami jak np.; Syria i Irak.

Podobne prace

Do góry