Ocena brak

Gospodarka wodna na Bliskim Wschodzie, problemy polityczne i gospodarcze

Autor /Wilhelm Dodano /27.09.2011

Region Bliskiego Wschodu nazywany jest często Żyznym Półksiężycem, jest on kolebką rolnictwa. Pomimo tego zawsze cierpiał na niedobór wody, o czym często jest wspominane w Starym Testamencie i Koranie.

W dzisiejszych czasach przy ciągle wzrastającej liczbie ludności i rozwoju gospodarczym, niedobór wody stał się jeszcze większym problemem.

Poza niedostatkiem wody dochodzą do tego problemy etniczne, religijne i polityczne. W tym rejonie woda może być wystarczającym powodem do wojny.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Eisenhover przewidział że po proklamacji państwa Izrael wzmogą się spory o dostęp do wody. Eksperci ze wszystkich zainteresowanych stron ( Syria, Liban, Jordania i Izrael) zaakceptowali plan Johnstona dotyczący podziału wód ale rządy tych państw nie doszły do porozumienia co do ilości wody.

Trzy najważniejsze systemy rzeczne Bliskiego Wschodu to Eufrat z Tygrysem, Jordan i Nil.

Opady w tym regionie są nie wystarczające, konieczne jest magazynowanie wody i nawadnianie.

Większość naukowców stwierdza ze przyszłość tego regionu będzie zależała od morza a problemy z woda będą mogły być rozwiązane jeśli wszystkie zainteresowane kraje zamiast zwalczać się nawzajem zaczną pracować wspólnie nad tym problemem i będą wymieniać między sobą swoje doświadczenia.

Podobne prace

Do góry