Ocena brak

Goryczka tropikalna

Autor /DenisRozrabiaka Dodano /20.01.2012

Ta cudowna mała roślina z rodziny goryczkowatych jest idealną kwitnącą rośliną doniczkową na okres letni.Jest idealną kopią Impatiens walleriana a należy do rodziny Gentianaceae. Można ją także bardzo łatwo wyhodować z nasion.

Goryczka tropikalna jest właściwie rośliną dwuletnią (osiągającą dojrzałość w drugim roku), lecz traktuje się ją jak jednoroczną i wyrzuca po przekwitnięciu. Od czerwca do października wydaje ona bogactwo kwiatów w kolorze bladego fioletu, o złotych środkach. Na początku naszego wieku została przywieziona do Europy z Sokotry, wyspy leżącej u wejścia do zatoki Adeńskiej i znanej ze swej wspaniałej flory i fauny. Uprawiano ją tam od niepamiętnych czasów

Minimalną temperaturą, właściwą dla prawidłowej hodowli Exacum affine, jest 7-lO°C, zaś idealną - l8°C. Nasiona wymagają 18°C, do zakiełkowania. Roślina dojrzewa po okresie mniej więcej pięciu miesięcy.

Goryczkę należy hodować w dobrym świetle, chroniąc przed bezpośrednim, gorącym słońcem.

Podlewajmy roślinę obficie przez cały rok, pozwalając jednak podłożu lekko przeschnąć przed kolejnym podlaniem. Woda powinna mieć pH 5,5-6.

Exacum doceni regularne zraszanie letnią wodą. Należy to robić wczesnym rankiem.

Goryczce hodowanej w charakterze rośliny jednorocznej powinny wystarczyć substancje odżywcze zawarte w świeżej ziemi. W razie potrzeby można stosować słaby nawóz w płynie co 7-10 dni w okresie kwitnienia.

Hodować w ziemi doniczkowej na bazie gliny lub torfu. Nasiona wysiewać późnym latem lub wczesną wiosną. Rośliny trzeba będzie potem przezimować.

Regularne usuwanie martwych kwiatów pobudzi goryczkę do niemal nieprzerwanego kwitnienia. Kupując ją, musimy się upewnić, że ma dużo pąków kwiatowych. Nie wolno kupować rośliny, której pąki już się rozwinęły, gdyż będzie ona znacznie krócej żyła.

GDY ZAUWAŻYSZ

Wiednięcie Niedostatek wody spowoduje więdnięcie liści i zahamuje właściwy rozwój rośliny.  

Mszyce Te małe, uparte szkodniki mogą w krótkim czasie bardzo osłabić roślinę. Przy pierwszych oznakach ataku należy zastosować standardowy insektycyd, uważając, by roślina nie stała w promieniach słońca, dopóki jej liście zupełnie nie wyschną.  

Mało kwiatów Pamiętajmy o usuwaniu przekwitniętych kwiatów. Jest to niezbędne w przypadku goryczki tropikalnej, jako że słabe kwitnienie jest rezultatem pozostawienia na łodygach zwiędłych, martwych kwiatów. Wysokie temperatury latem skrócą okres kwitnienia.

Podobne prace

Do góry