Ocena brak

Goryczka

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Goryczki to duża rodzina roślin, z których wiele nadaje się do uprawy. Warto polecić m.in. bezłodygową goryczkę Klucjusza (Gentiana clusii), goryczkę dynarską (G. dinarica), goryczkę Farrera (G,farreri).

Intensywnie niebieski kolor kwiatów jest bardzo urokliwy i niewiele innych roślin może dorównać wspaniałością goryczce. Różne odniany kwitną od wiosny do późnej jesieni. Właśnie kwitnące aż do listopada goryczki, zwłaszcza G.sino-ornata i jej rozmaite krzyżówki, są najłatwiejsze w uprawie. Skalniaki te wymagają wilgotnej piwaszczystej gleby, najlepiej rosną na słonecznych stanowiskach. G.sino-ornata nie toleruje wapiennego podłoża, dlatego można ją sadzić w sąsiedztwie hebe czy pierisów.

Gatunkiem kwitnącym na wiosnę jest goryczka wiosenna (G.verna), której małe kwiatki są szczególnie pięknie ubarwione. Ta maleńka roślina nadaje się do skalniaków i choć w warunkach naturalnych rośnie na łąkach, łatwo może się rozprzestrzenić także w ogrodzie.

Gatunkiem, który ma o wiele większe kwiaty jest goryczka bezłodygowa (G.acaulis). Ciemnoniebieskie, rurkowate kwiaty ma goryczka dynarska, która kwitnie w maju i czerwcu.

Goryczka siedmiodzielna (G.septemfida) nadaje się do ogrodu skalnego i na rabaty, lubi zacienione stanowiska.

Sadzonki w doniczkach są często atakowane przez grzyby, które powodują zgnilizny. Użuj fungicydy.

Niektóre rośliny mogą być dotknięte przez rdzę. Zerwij zarażone listki i spal. Jeśli choroba nie została zauważona wcześnie, trzeba zniszczyć całą roślinę.

Goryczki rozmnażamy przez podział wiosną lub zaraz po przekwitnięciu. Z wykopanej rośliny łatwo oddzielić sadzonki.

Podobne prace

Do góry