Ocena brak

Goryczel jastrzębcowaty

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Zależnie od warunków środowiska zioło wysoko wyrośnięte (do 1,5 metra), przeważnie wieloletnie, z sokiem mlecznym. Łodyga prosto wzniesiona, niejednakowo silnie rozgałęziona, kanciasta, szorstko owłosiona, zielona, a w nasadzie często czerwono nabiegła. Liście skrętoległe, falisto ząbkowane, dolne na ogonkach, lancetowate, ze szczecinkami, zwłaszcza na wystających nerwach na spodzie liścia, szarozielone. Koszyczki do 3 cm wielkości, zebrane w płaską wiechę, tworzące pozorne kwiaty złożone z bardzo licznych kwiatów pojedynczych. W nasadzie mają okrągławą okrywę, złożoną z lancetowatych, mniej lub więcej skośnie odstających, ciemnozielonych, szczecinkowatych listków okrywy. Pojedyncze kwiaty obupłciowe i wszystkie jednakowe, żółte do ciemnożółtych, z zewnątrz (na dolnej

stronie) czerwonawo podbarwione, z wystającym żółtym, dwudzielnym znamieniem. Zalążnia dolna, ukryta w okrywie, w czasie owocowania - wielkości kilku centymetrów, wrzecionowata, ciemnobrunatna, delikatnie żeber-kowana, nieco zgięta i z białym puchem lotnym na górze.

Siedlisko: Rozproszony, na otwartych, kamienistych terenach, np. nasypy kolejowe, brzegi rzek, a także na siedliskach ruderalnych, dochodzi aż do piętra alpejskiego.  

Rozmieszczenie: Cała Europa z wyjątkiem południowej części obszaru śródziemnomorskiego.

Okres kwitnienia: Lipiec - październik.

Zastosowanie: Młode zioło używane jest jako jarzyna do gotowania. Zaleca się jednak odlewać część wody z powodu goryczki.

Uwagi ogólne: Od innych żółto kwitnących złożonych o wysokim wzroście, goryczel różni się szczeciniastym owłosieniem, czerwonawymi z zewnątrz kwiatami i listkami okrywy, które na grzbiecie są chrząstkowate.

Podobne prace

Do góry