Ocena brak

Gorczycznik pospolity

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Roślina jednoroczna lub trwała, naga, zielna, do 1 m wysokości, o smaku pieprzycy. Łodyga prosto wzniesiona, ulistniona i rozgałęziona. Liście ciemnozielone i błyszczące, ustawione skrętoległe na łodydze. Liście odziomkowe różyczkowe, lirowato pierzaste, z 2-5 parami bocznych podłużnych odcinków i jajowatookrągławym od-odcinkiem końcowym; najwyższe liście obejmują łodygę, są nie podzielone, z ząbkowanym brzegiem.

Małe, żółte kwiaty stoją w szczytowych, bezpodsadkowych, zwartych gronach, które rozciągają się po kwitnieniu. Działek kielicha cztery, zewnętrzne u nasady workowato rozdęte. Cztery płatki korony z paznokciami, prawie dwa razy tak długie jak kielich. Pręcików sześć: dwa krótkie i cztery długie. Gruczoły miodnikowe. Zalążnia dwukomorowa, górna. Luszczyny czworokanciaste, prosto odstające, na cienkich, 4-6-milimetrowych szypułkach, klapy owocu z nerwem środkowym, szyjka o długości 2-3 mm, znamię lekko dwuklapowe. W każdej komorze jeden rząd nasion.  

Siedlisko: Lubi gleby wilgotne; często na łąkach, polach uprawnych, nad brzegami, na glebach piaszczystych i żwirowatych.

Okres kwitnienia: Od kwietnia do lipca.

Rozmieszczenie: Prawie cała Europa z wyjątkiem kilku grup wysp (Azory, Baleary, Sardynia, Kreta i Spitzbergen).

Zastosowanie: Pora zbioru od zimy do wiosny. Młode liście są na wiosnę wspaniałą, łagodną, nieco gorzką sałatką. Liści zebranych zimą używa się po ugotowaniu jako jarzyny.

Podobne prace

Do góry