Ocena brak

Gorczyca polna (ognicha)

Autor /Gabriel7474 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Jednoroczne ziele do 80 cm wysokości, z cienkim korzeniem palowym; na bardzo ciepłych i suchych stanowiskach świeża zieleń rośliny często przybiera na górnej powierzchni odcień fioletowy. Łodyga prosto wzniesiona, zwykle rozgałęziona i ulist-niona, przeważnie u nasady szorstko owłosiona i ku górze łysiejąca. Liście do 20 cm długości, zazwyczaj szorstko owłosione; dolne odwrotnie jajowate, na ogonkach, lirowato pierzaste z wielkim, nieregularnie ząbkowanym odcinkiem końcowym; górne liście mniejsze, krótkoogonkowe lub siedzące, jajowato-podłużne, przeważnie nie podzielone, ale ostro i nieregularnie ząbkowane. Kwiaty średniej wielkości, siarkowożółte do białych, stoją na krótkich szy-pułkach w gęstych szczytowych kwiatostanach, rozciągających się po kwitnieniu.

Działki kielicha cztery, poziomo odstające, zwykle nagie, po rozkwitnięciu z podwiniętymi brzegami. Cztery płatki korony, prawie dwa razy tak długie jak kielich. Pręcików sześć, dwa krótkie i cztery długie. Zalążnia górna, dwukomorowa, siedząca. Szypułki owoców odstające, krótkie i ku górze zgrubiałe. Łuszczyna poziomo odstająca, albo nawet odgięta w dół, smukła, mniej więcej do 4 cm długości, klapy owocu sklepione, z 3-5 wyraźnymi nerwami, nad nasieniem uwypuklone w postaci garbu.  

Siedlisko: Rozpowszechniony chwast pól uprawnych, szczególnie w zbożach jarych, ale także w ogrodach, przy drogach i na rumowiskach.

Rozmieszczenie: Pochodzi z obszaru śródziemnomorskiego, zadomowiona w całej Europie.

Okres kwitnienia: Od maja do września. Zastosowanie: Młode liście na jarzynę.

Uwagi ogólne: Nasiona gorczycy jasnej (Sina-pis alba) zawierają wiele oleju, którego jakość równa się najlepszym olejom jadalnym. Łuszczyna gorczycy jasnej jest szczeciniasto owło- , siona, a dzióbek bocznie ściśnięty.

Podobne prace

Do góry