Ocena brak

Gomfrena kulista

Autor /Horst Dodano /20.01.2012

Gomfrena kulista znana jest też pod nazwą wiecznika kulistego. Możemy ją sadzić na dworze lub w chłodnych pomieszczeniach, a na zimę jej kwiaty łatwo da się zasuszyć. Kwiatki te są małe, niepozorne i ukryte wśród dekoracyjnych, barwnych liści przykwiatowych, które występują w kolorach pomarańczowym, różowym, białym, a nawet purpurowofioletowym, jak np. w odmianie 'Buddy'. Odmiana ta osiąga wysokość 15 cm i jest znacznie mniejsza od innych przedstawicieli gatunku, dochodzących często do 45 cm. Dlatego 'Buddy' nadaje się do skrzynek okiennych, zwłaszcza że dobrze toleruje silne wiatry. Ta odmiana jest jedyną karłowatą, którą można kupić w formie nasion. Wszystkie gomfreny kwitną od lipca przez część jesieni. Roślinę tę wyrzucamy po przekwitnięciu.

Gomfrena uprawiana w domu najlepiej czuje się w temperaturze około 18°C. W czasie lata trzeba jej zapewnić odpowiednią wentylację, ale bez przeciągów. Roślina nie powinna być wysadzana na dworze, dopóki nie minie ryzyko przymrozków, chociaż toleruje ona temperatury do około 0°C, gdy ma suchy kompost. Nasiona wysiewamy na powierzchnię gleby w kwietniu w temperaturze 21-24°C

Poza domem dobrze rozwija się w pełnym słońcu. We wnętrzach idealnym miejscem jest słoneczny parapet, jeśli nie panują na nim zbyt wysokie temperatury.

Odmianę 'Buddy' podlewamy obficie, gdy powierzchnia kompostu zaczyna już wysychać. W czasie pełni lata potrzebuje nieco więcej wilgoci.

Gdy temperatury przekraczają l5°C, roślinie dobrze zrobi delikatne, codzienne zraszanie. Nigdy nie spryskujemy liści, jeśli nie będą mogły szybko wyschnąć.

W okresie wzrostu nawozimy raz na dwa tygodnie odpowiednią odżywką do roślin doniczkowych.

Roślinę łatwo jest uprawiać z nasion. Wysiewamy je na powierzchnię kompostu na bazie torfu, a następnie przesadzamy siewki do docelowego podłoża.

Kwiaty wszystkich odmian można zbierać zaraz po ich otwarciu, a następnie suszyć w chłodnym, zacienionym miejscu. Karłowatą odmianę 'Buddy' da się zasuszyć w całości.

GDY ZAUWAŻYSZ

Słaba barwa kwiatków może być spowodowana zastosowaniem odżywki zawierającej dużo azotu. 

Zbyt obfite podlewanie prowadzi do gnicia u podstawy łodygi. 

Mszyce atakują rośliny uprawiane w domu. Gromadzą się w lepkiej masie na czubkach młodych pędów. Pozbywamy się ich za pomocą odpowiedniego insektycydu.

Podobne prace

Do góry