Ocena brak

Golteria pełzająca

Autor /Czeslawa Dodano /24.01.2012

Jest to północnoamerykański członek rodziny wrzosowatych (Ericacecć), do której należą również wrzośce. Ten atrakcyjny krzew karłowaty, nie tolerujący alkalicznych (czyli bogatych w wapń) gleb, kompostu i wody, to nisko rosnąca, wiecznie zielona roślina. Tworzy w ogrodzie piękny kobierzec, jeśli jej układ korzeniowy rozrasta się swobodnie pod ziemią. Może być też hodowana w doniczce na tarasie lub przy domu. Białe kwiaty mają kształt dzbanków i są zabarwione delikatnie na różowo. Pojawiają się od późnej wiosny do początku lata. Wczesną jesienią wyrastają też szkarłatne owoce. Golteria nawet pozbawiona kwiatów i owoców ma przez cały rok ładne, lśniące liście, które mroźną zimą zabarwiają się na czerwono. Z tej rośliny otrzymywano niegdyś w Ameryce Północnej olejek "wintergreen oil" stosowany do celów spożywczych oraz medycznych. Obecnie uzyskuje się go z brzozy wiśniowej (Betula lenta).

Golteria pełzająca jest rośliną całkowicie odporną na mróz, która całkiem dobrze przetrwa najmroźniejszą zimę, bez szkody dla owoców. Latem, podczas upalnej pogody, należy zapewnić jej dobre nawilżenie. Możemy też przenieść doniczkę w chłodniejsze miejsce.

Preferuje półcień. Toleruje też stanowisko w pełnym słońcu, jeżeli bryła korzeniowa jest dobrze nawilżona przez cały czas.

Podlewamy roślinę obficie w okresie wzrostu. W miesiącach zimowych kompost powinien być nawilżony, ale nie przemoczony. Jeżeli mrozy trwają długo, wówczas redukujemy ilość podawanej wody. Zawsze stosujemy wodę odwapnioną.

Ta wytrzymała roślina pochodząca z Ameryki Północnej nie potrzebuje dodatkowej wilgoci.

Jeżeli nie przesadzamy jej regularnie, wówczas nawozimy dwa, trzy razy podczas okresu wzrostu, używając nawozu do roślin doniczkowych zawierającego potas.

Roślina wymaga kompostu na bazie torfu lub odwapnionego podłoża na bazie gliny z dodatkiem torfu (żeby nie skwaśniało) oraz piasku ogrodniczego dla polepszenia drenażu. Przesadzamy golterię każdego roku, albo wymieniamy jej tylko górną warstwę podłoża. Robimy to zawsze, kiedy system korzeniowy wypełni doniczkę.

Starsze okazy golterii możemy zastąpić młodszymi częściami rośliny, rosnącymi od korzeni. Najlepiej robić to co 3-4 lata. Wskazane jest rozmnażanie wegetatywne obficie owocujących okazów.

GDY ZAUWAŻYSZ

Żółte liście mogą być skutkiem chlorozy - choroby spowodowanej podlewaniem rośliny alkaliczną wodą. Jeśli tak się stanie, zmieniamy wodę (może być deszczówka), a zaatakowane części rośliny odcinamy żelaznym narzędziem. Pamiętajmy, że jest to jednak tylko tymczasowe rozwiązanie.

Podobne prace

Do góry