Ocena brak

GODOY Y ALVAREZ DE FARIA Manuel (12 V 1767 - 7 X 1851), polityk hiszp.

Autor /Cecylllllll Dodano /11.06.2013

Ur. w Badajoz, pochodził z rodziny szlacheckiej z Estrema-dury, w wieku 17 lat wstąpił do gwardii królewskiej. Z racji pięknej postawy został faworytem królowej Marii Luizy Parmeńskiej.

Od 1791 min., 1792 premier, potem faktyczny dyktator. Próbował zapobiec egzekucji Ludwika XVI i początkowo był przeciwnikiem wojny z Francją. W 1793 Hiszpania przystąpiła jednak do pierwszej koalicji, która wyniszczyła ją finansowo. W 1795 po podpisaniu traktatu w Bazylei otrzymał tytuł ks. Pokoju. Zawarł też traktat w San Ildefonso, na mocy którego Hiszpania stała się sojusznikiem Francji. W spierał Francję w wojnie z Angliąpo zerwaniu pokoju z Amiens, co doprowadziło do zagłady floty hiszp. pod Trafalgarem.

W 1806 spiskował z Prusami, co skłoniło Napoleona do wysłania dyw. gen. La Romany do Danii jako gwarancji lojalności dworu madryckiego. Wspierał wyprawę Ju-nota do Portugalii, marząc o utworzeniu własnego królestwa w płn. części tego kraju. Powszechnie znienawidzony, przypisywano mu wszelkie zło, jakie spadło na Hiszpanię. 17 III 1808 wybuchł w Aranjuez bunt zwolenników następcy tronu, infanta Ferdynanda. Wzburzony tłum znalazł G. na strychu królewskiej rezydencji pod stosem materacy. Uratował go jego najzacieklejszy wróg, Ferdynand. Osadzony w więzieniu, został uwolniony przez armię franc. Przewieziony do Bajonny na rokowania z Napoleonem, dzielił z Karolem IV i Marią Luizą wygnanie w Compiegne i Marsylii.

Po upadku Napoleona nie mógł powrócić do Hiszpanii, miał tam za wielu wrogów. Przebywał na wygnaniu we Włoszech, potem w Paryżu, gdzie od Ludwika Filipa otrzymywał niewielką pensję. Nie uchroniło go to jednak od nędzy. W 1850 doczekał się dekretu królowej Izabeli II, która zezwalała mu na powrót do Hiszpanii. Nie skorzystał z tego i zm. w Paryżu w zapomnieniu.

Podobne prace

Do góry