Ocena brak

GNILEC (szkorbut, łac. scorbutus, choroba Moellera-Bartowa)

Autor /IdaD Dodano /23.07.2013

Schorzenie ogólnoustrojo-we, wywołane niedoborem kwasu askorbinowego (wit. C) w diecie. Dotyczy ssaków naczelnych i świnki morskiej (brak oksydazy L-gulonolaktono-wej, katalizującej utlenienie L-gulonoiaktonu do L-askorbinianu). Związany z nieprawidłową syntezą kolagenu, na skutek obniżonej aktywności hydroksyl az (prolinowej i lizynowej, witamina C jako koenzym), katalizujących tworzenie poprzecznych wiązań między cząstkami tropokolagenu.

Objawy dotyczą upośledzenia budowy i funkcji tkanek łącznych. Należą do nich krwotoki podskórne (krwawe wybroczyny domieszkowe, na skutek wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych), spojówek i nosa, również wylewy kiwi do stawów i jam surowiczych (opłucna, otrzewna i osierdziowa).

Towarzyszą im bóle mięśni (skrajnie - zanik mięśni), zesztywnienie stawów i kruchość kości (podatność na złamania), zapalny przerost dziąseł (w tym rozchwianie i wypadanie zębów), upośledzone gojenie ran, owrzodzenia śluzówek i zapalenie jamy ustnej, osłabienie organizmu i podatność na infekcje, wtórna niedokrwistość typu hemolitycznego.

Obecnie dotyczy niemowląt i małych dzieci (intensywny wzrost) karmionych dietą ubogą w -witaminę C. Leczenie polega na uzupełnianiu jej niedoborów w dawkach 200-500 mg (norma dietetyczna 60 mg/dzień), również pozajelitowo. Nieleczony prowadzi do śmierci.

Dawniej znany jako choroba marynarzy i wojsk w oblężeniu.

Do góry