Ocena brak
Główne płaszczyzny globalizacji - Gospodarka
Tworzą ja rynki finansowe, a także rynki wymiany dóbr i usług.
- Lata 70. gospodarki świata zachodniego dotknął kryzys ekonomiczny
Recesja zmusiła wiele firm do przenoszenia działalności za granicę w poszukiwaniu tańszej siły roboczej i innych czynników produkcji. Efektem tego było przyspieszenie procesu globalizowania gospodarki światowej.
-lata 80.- uwidocznienie się kryzysu państwa dobrobytu- zaczęto propagować i wdrażać neoliberalną doktrynę ekonomiczną. Prywatyzacja/ deregulacja gospodarek rozwiniętych krajów kapitalistycznych umacniała podmioty rynkowe kosztem instytucji politycznych.
Rewolucja komputerowa-mobilności kapitału w skali światowej w neoliberalną logikę rozwoju wpisane są zasady:
nieuchronności transformacji, adaptacji do zmiany, prawa rynku, eliminowanie państwa z gospodarki, nieuchronność komputeryzacji i innowacji technologicznych, kluczowe znaczenie jakości i konkurencyjności.
-lata 70 fala innowacji technologicznych w dziedzinach związanych z tworzeniem i przesyłaniem informacji, telekomunikacją i mediami (fax, telewizja satelitarna i kablowa, dynamiczny rozwój wielu gałęzi nowej gospodarki opartej na wiedzy
Rewolucja technologiczna w sferze stosunków gospodarczych w USA przyczyniła się do powstania technokapitalizmu.
„konstelację, w której wiedza naukowa i techniczna, komputeryzacja i automatyzacja pracy oraz interaktywna technologia, pełnią w procesie produkcji analogiczną rolę jak ludzka praca i maszyny we wcześniejszych formach kapitalizmu. Technokapitalizm obejmuje także nowe formy organizacji społecznej, unikalne formy kultury i życia codziennego, oraz innowacyjne formy kontestacji”.
-nowe formy organizacji produkcji opartej na większej elastyczności produkcji, krótszych seriach wyrobów, oraz wysokiej absorpcji wiedzy i innowacyjności wymuszanej coraz ostrzejszą konkurencją w skali globalnej. produkcja przenoszona jest do krajów stwarzających warunki lepsze warunki konkurencyjności, niż kraje macierzyste.
Głównym podmiotami i zarazem beneficjentami globalizacji ekonomicznej stały się wielkie korporacje ponadnarodowe