Ocena brak

Głowienka wielkokwiatowa

Autor /Tymon Dodano /13.01.2012

Wygląd: Trwała roślina zielna, do 60 cm wysokości, skąpo biało i miękko owłosiona, z grubawym, mniej lub więcej wydłużonym kłączem. Łodyga podnosząca się i przeważnie nie rozgałęziona, żłobkowana. Liście na pędach nie kwitnących ułożone w rozetkę, na kwitnących w 2-6 parach, eliptyczne do eliptyczno-podłu-żnych, całobrzegie lub karbowane, wyraźnie długoogonkowe; blaszka liściowa 3-5 cm długości, słabo owłosiona.

Kwiaty 5-krotne, 20-25 mm długości, ciemno-fioletowe do czerwonofioletowych, rzadko różowe albo białe, przeważnie w 6-kwiatowych nibyokółkach, zebranych w gęste, główkowate, szczytowe kłosy. Przysadki nerkowa-to-sercowate, spiczasto zbiegające, na brzegu biało błoniasto orzęsione. Kielich dwuwar-gowy, rurkowato-dzwonkowaty, działki z wyraźną linią grzbietową (kantem), na wardze górnej prawie jednakowe, na wardze dolnej szero-kolancetowate, krótko orzęsione. Rurka korony dłuższa od kielicha, lekko zgięta, biaława, z pierścieniem włosów. Górna warga korony odstają ca, sklepiona; dolna warga krótsza, 3-łatkowa, środkowa łatka na brzegu postrzępiona. Pręcików 4, mniej więcej jednakowej wielkości, z zaokrąglonym wyrostkiem pod szczytem. Rozłupki podłużne, ok, 2 mm długości.

Siedlisko: Suche murawy i brzegi lasów, chętnie na glebach wapiennych; rozpowszechniona przede wszystkim na południu.

Rozmieszczenie: Europa z wyjątkiem skrajnej północy i wysp.

Okres kwitnienia: Od czerwca do sierpnia, sporadycznie jeszcze później.  

Zastosowanie: Młode liście i pędy używane są, razem z innymi dzikimi ziołami, na surowo lub gotowane do sałatek, zup i jako jarzyna.

Uwagi ogólne: Bardzo podobna, ale mniejsza głowienka pospolita (Prunella mlgaris) charakteryzuje się, prostą rurką korony; ma zastosowanie takie jak głowienka wielkokwiatowa.

Podobne prace

Do góry