Ocena brak

Glorioza Rotschilda

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Glorioza Rotschilda jest to długowieczne roślina z grubymi, walcowatymi kłączami. Łodygi początkowo pojedyncze, u starszych roślin rozgałęziają się. Wyrastają do 1,5-2 m. Liście długości 10-12 cm otaczają łodygę i są owalne, wydłużone, z nitkowatymi wierzchołkami, którymi chwytają się podpór. Kwiaty ma ciemnoczerwone o falistych brzegach  Od kwietnia do września, w okresie wzrostu i kwitnienia, potrzebuje miejsca ciepłego, dobrze oświetlonego, lecz półcienistego.

Po przekwitnięciu walcowate kłącze należy pozostawić w doniczce, nie podlewać i zimą zapewnić temperaturę 10-12°C. W lutym-marcu usunąć stare korzenie, a kłącza po dwa lub cztery przesadzić do większej doniczki ze świeżą ziemią i dobrym drenażem, przykrywając je dwucentymetrową warstwą ziemi. Do czasu pojawienia się kwiatów trzymać w ciepłym miejscu i zapewnić odpowiednią wilgotność. Pnące się pędy przywiązać do podpory.

Latem podlewać normalnie, niezbyt zimną wodą, o pH 5-6. Od początku września stopniowo ograniczać podlewanie, w październiku pozwolić roślinie zaschnąć. Od momentu rozpoczęcia wzrostu do sierpnia nawozić normalnie.  Gloriozę rozmnaża się przez podział kłączy (ryzykowne), z nasion lub odrostów bocznych (oba procesy długotrwałe).

Podobne prace

Do góry