Ocena brak

Głóg dwuszyjkowy

Autor /Honorat1234567 Dodano /13.01.2012

Wygląd: Krzew o wysokości 2-5 m, a niekiedy również drzewo wysokości 8-10, a nawet 12 metrów; może osiągać wiek do 500 lat i wtedy miewa pień o obwodzie 3-4 metrów. Gałązki często mają krót-kopędy przekształcone w ciernie o długości do 15 milimetrów. Liście w zarysie jajowate lub odwrotnie jajowate, u nasady ucięte, tylko w przedniej połówce lekko 3-5-klapowe, o nierównomiernie piłkowanych odcinkach. Przylistki piłkowano wcięte. Białe kwiaty o średnicy 10-15 mm, o mocnym zapachu, na nagich szypułkach, z przynajmniej 2, rzadziej 3 szyjkami zebrane w prosto wzniesione podbaldachy.

Owoc pozorny często tylko niewyraźnie kanciasty, z 2 pestkami. Drugi gatunek tego rodzaju, głóg jednoszyjkowy, różni się od swego krewniaka następującymi cechami: liście są głęboko podzielone, w zarysie trójkątne, z 3-5 ostrymi, zagiętymi ku przodowi klapami, które są cało-brzegie lub na szczycie ząbkowane. Kwiaty są podobne, ale tylko z jedną szyjką, na owłosionych szypułkach. Kulisty, czerwony owoc wielkości 6-10 mm ma tylko jedną pestkę.  

Siedlisko: Świetliste zarośla, lasy liściaste i mieszane, także lasy zboczowe, gruzowiska, obrzeża lasów, żywopłoty, zakrzewienia śródpolne. Chętnie rośnie na suchych glebach wapiennych, gliniastych i ilastych.

Rozmieszczenie: Głównie w zachodniej i środkowej Europie, na północy po południową Skandynawię, również na Wyspach Brytyjskich. W Polsce w zachodniej części niżu po Wyżynę Małopolską, Kujawy i Pomorze oraz na Roztoczu; głóg jednoszyjkowy - pospolity w całym kraju na niżu, rzadki w górach.

Okres kwitnienia: Maj i czerwiec.

Owoce: Mogą być zbierane w stanie dojrzałym, gdy są intensywnie czerwono zabarwione. Jadalne, ale w smaku mdłe i suche; z tego powodu rzadko znajdują zastosowanie.

Podobne prace

Do góry