Ocena brak

Głodek mrzygłód

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Głodek mrzygłód należy do rodzaju, który liczy około 300 gatunków. Są to przeważnie rośliny wieloletnie, które rosną na półkuli północnej. Głodki mogą być sadzone w ogródkach skalnych, ale niektóre bardziej wrażliwe gatunki dobrze rosną w doniczkach umieszczonych w nieogrzewanej szklarni. Głodek mrzygłód, który występuje w Tatrach, należy do roślin bardzo wytrzymałych i bez problemów przetrwa w gruncie nawet najsroższe zimy.

Małe, sztywne, szczecinowato zakończone liście w kolorze ciemnozielonym tworzą rozetki, które stanowią doskonałe tło dla cytrynowożółtych kwiatów zebranych w małe baldachy. Głodek mrzygłód nie jest rośliną bardzo atrakcyjną, ale za to nie sprawia żadnych kłopotów w pielęgnacji. Dla niektórych może być zaskoczeniem, że roślina ta należy do rodziny krzyżowych - jest więc krewnym kapusty czy kalafiora.

Rośliny uprawiane w pojemnikach można wysadzać do gruntu przez cały sezon. Skalniaki najlepiej jednak sadzić na wiosnę, latem będzie zbyt sucho i gorąco. Po zasadzeniu ziemię wokół podstawy i szyjki głodka posypujemy warstwą żwiru lub drobnych kamyków, by w ten sposób zapobiec gniciu rośliny.

Głodek powinien być sadzony na stanowiskach słonecznych w glebie przepuszczalnej, żwirowej. Gdy rośnie w cieniu, jego pędy stają się wiotkie i przerośnięte.

Głodek mrzygłóg jest całkowicie mrozoodporny. Nie znosi natomiast nadmiaru wilgoci, dlatego też na wiosnę trzeba uważać, by woda z topniejącego śniegu nie gromadziła się przy podstawie rośliny. Najlepiej sadzić głodki na pochyłej rabacie - to ułatwi odpływ wody.

Rozmnażamy z nasion lub przez ukorzenienie rozetek liści.

Podobne prace

Do góry