Ocena brak

Glediczja trójcierniowa

Autor /WalterMelon Dodano /17.01.2012

Odmiana 'Elegantissima' jest jedną z bardziej krzaczastych postaci glediczii. Wiele gałęzi osiąga długość 5 metrów. W odróżnieniu od innych uprawianych odmian 'Elegantissima' na niewiele cierni. Ojczyzną tego drzewa jest Ameryka Północna. Glediczia (zwana również iglicznią) jest idealną rośliną do uprawy na tarasie. Cień drobnych listków igliczni jest szczególnie atrakcyjny w miejscach przeznaczonych do odpoczynku. Jesienią liście zmieniają barwę na intensywnie żółtą i dość szybko opadają. Cierniste odmiany glediczii mogą być interesujące ze względu na kolce długości nawet 10 centymetrów. Po upalnym lecie niektóre okazy wydają długie, skręcone, połyskliwe i brązowe strąki, które w zimie doskonale komponują się z czarną korą rośliny. Strąki stopniowo wysychają i tajemniczo grzechoczą na wietrze. Glediczia trójcierniowa to wartościowe drzewo ozdobne, gdyż jego kwiaty są bardzo miododajne.

Glediczie trójcierniowe kupuje się w pojemnikach. Najlepiej posadzić je pod koniec maja.

Drzewa te lubią miejsca nasłonecznione i tam też najlepiej je sadzić.

Dorosłe okazy dobrze znoszą suszę i wilgoć. Dlatego też glediczie nadają się do obsadzenia brzegów stawów lub sadzawek. Swoimi korzeniami umacniają brzeg i zapobiegają wymywaniu gleby.

Glediczia trójcierniowa toleruje większość rodzajów gleb, lecz najlepiej się czuje na podłożu dość głębokim, dobrze zmeliorowanym.

Dorosłe okazy są odporne na niskie temperatury, ale młode drzewka nie są mrozoodporne. W okolicach, gdzie występują silne mrozy, najlepiej sadzić iglicznie w miejscach osłoniętych, Glediczie są też odporne na zanieczyszczenia powietrza i dobrze czują się w mieście.

Niepożądane odrosty przycinamy późnym latem. Ostrych cierni lepiej nie obcinać.

Glediczie można wyhodować z nasion. Do tego celu najlepiej nadają się G.triacanthos oraz G.triacanthos inermis. Przed wysianiem jesienią nasiona należy moczyć przez 24 godziny. Inne podgatunki glediczi można szczepić lub oczkować.

Odmiany:

'Bujotii' - drzewo o wiotkich, kołyszących się gałęziach;

'Emerald cascade' - szmaragdowo-zielone liście, gałęzie zwisają jak u wierzby płaczącej;

G.t.inermis - odmiana bezcierniowa;

'Rubylace' - młode listki są koloru ciemnoczerwonego;

'Sunburst' - złote liście przechodzą w seledyn.

Podobne prace

Do góry