Ocena brak

Gipsówka polna

Autor /Eliasz Dodano /24.01.2012

Ta zwarta w pokroju gipsówka (lub inaczej łyszczec) jest wyhodowaną przez duńskich ogrodników nowością na rynku roślin ogrodowych. Gypsophila muralis, która osiąga wysokość 21 cm, o wiele bardziej nadaje się do uprawy w koszach i skrzynkach okiennych niż inne gatunki (zarówno byliny, jak i jednoroczne), które są raczej duże i rozłożyste. Bardzo wąskie i długie (do 2 cm) liście pokrywają drutowate, rozwichrzone łodygi, które późnym latem i jesienią (od lipca do września) przybrane są tysiącami różowo-białych kwiatów. Tę jednoroczną roślinę rodem z Europy, Kaukazu i Syberii najlepiej kupować u ogrodników, gdyż jej nasiona rzadko są dostępne w sklepach.

Gipsówkę sadzimy na dworze, gdy miną już przymrozki. Jak wiele wczesnych roślin, jest uprawiana pod szkłem, dlatego przed przeniesieniem na dwór trzeba ją wcześniej zahartować.

Gypsophila muralis kwitnie najlepiej i najdłużej, jeśli posadzimy ją w pełnym słońcu.

Podlewamy roślinę obficie. Z kolejnym nawadnianiem czekamy, aż powierzchnia kompostu zacznie przesychać. Gipsówka rośnie na wapiennych glebach i nie zaszkodzi jej alkaliczna woda.

Ta wytrzymała roślina nie potrzebuje zwiększania poziomu wilgotności.

Jeśli jest przesadzona do świeżego kompostu, nie potrzebuje dożywiania przez około 6-8 tygodni. Po tym okresie nawozimy ją co 10 dni standardową odżywką.

Jako roślina jednoroczna nie potrzebuje przesadzania. Uprawiamy ją w łatwo przepuszczalnym kompoście na bazie gliny, który powinien zawierać wapń.

Gipsówkę można hodować razem z innymi roślinami rabatowymi lub jednorocznymi letnimi kwiatami. Dobrze wygląda posadzona z pastelowymi odcieniami różu i karminu (pelargonie), błękitem (czarnuszka) lub jako "pianka" dla kontrastu z wieloma odmianami tak popularnego obecnie złocienia. Nadaje się także na kwiaty cięte.

GDY ZAUWAŻYSZ

Przeciągi Niewiele szkodników atakuje gipsówkę, ale jej delikatne pędy może zniszczyć wiatr. Dlatego skrzynki i kosze umieszczamy w miejscach osłoniętych przed przeciągami.

Podobne prace

Do góry