Ocena brak

Gioacchino Rossini

Autor /Burchard Dodano /10.04.2013

Twórca oper komicznych Gioacchino Rossini (1792 -1868) pochodził z rodziny muzyków, był sam spiewakiem, klawesynista i skrzypkiem. Majac lat 20, przeywał w Rzymie pierwszewystawienie swojej opery. Odtad poswiecił sie niemal wyłacznie twórczosci scenicznej.

Pisał na zamówienia licznych scen operowych. Sukcesy Tunkreda i Włoszki w Algierze przyniosły mu zamówienia nie tylko z Włoch, ale Londynu i Parya. Miał kontrakt e scenaneapolitanska na dwie opery rocznie. Na tej scenie wystawiono w r. 1816 Cyrulikaxewilskiego. Libretto tej opery osnute było na tekscie Beaumarchais'go, sama opera powstałapodobno w ciagu dwu tygodni, gdy Rossini nie wahał sie uyc wielu fragmentów ze swoichwczesniejszych dzieł (sam wyraał sie o swojej produkcji operowej dosc lekcewaaco: „Ktozna jedna moja opere, zna wszystkie").

W Paryżu Rossiniego mianowano dyrektorem Teatru Włoskiego, pózniej „Premier Compositeur du Roi", ale mimo to jego Wilhelma Tella przyjetochłodno. Z innych dzieł Rossiniego trzeba wymienic opery: Oteilo, Kopciuszek, Srokazłodziejka, Mojesz w Egipcie, Semiramida, Obleenie Koryntu i Hrabia Ory. Napisał teStabat Mater (1842) i kilka drobnych dzieł chóralnych i kameralnych.

Dorobiwszy sie majatku na swoich operach, Rossini zaprzestał komponowania. Chorował i przeywał ciekie depresjepsychiczne. W swoich najlepszych operach góruje nad innymi twórcami humorem, lekkoscia,temperamentem i wielkim zmysłem dla melodii i wirtuozerii wokalnej.

Podobne prace

Do góry