Ocena brak

Ginekomastla

Autor /margolcia Dodano /26.06.2014

Przerost gruczołów piersiowych u chłopców, czyli ginekomastia, występuje najczęściej w okresie pokwitania. Patogeneza ginekomastii jest niejasna. Wydaje się, że przyczyną przerostu gruczołów piersiowych jest zaburzenie równowagi pomiędzy stężeniem androgenów i estrogenów. Nie można także pominąć wpływu czynników genetycznych, konstytucjonalnych i nerwowych, również wpływu gonadotropin i prolaktyny. Przed okresem pokwitania ginekomastia może występować we wszystkich odmianach przedwczesnego dojrzewania płciowego. Gwałtownie rozwijająca się ginekomastia po okresie dojrzewania sugeruje możliwość rozwoju procesu nowotworowego w gonadach, korze nadnerczy czy przysadce mózgowej. Ginekomastia występuje także w chorobach tarczycy, wątroby, w awitaminozach, w zaburzeniach odżywiania.

Ginekomastia jest często jednostronna i w większości przypadków dotyczy lewego gruczołu piersiowego. Najczęściej ginekomastia jednostronna, spowodowana większą reaktywnością gruczołu piersiowego na pobudzenie hormonalne, wyprzedza wystąpienie ginekomastii obustronnej.

Leczenie. Ginekomastia występująca w okresie pokwitania uznawana jest za fizjologiczny stan przejściowy niewymagający leczenia, ustępujący samoistnie ok. 18 rż. W przypadku znacznego dyskomfortu psychicznego w rachubę wchodzi chirurgiczne wyłuszczenie tkanki gruczołowej.

 

Do góry